Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Od grudnia po latach starań zaczął działać Środowiskowy Dom Samopomocy przy Nowowiejskiego

Facebook Twitter

Rozpoczął swoją działalność wyczekiwany w Częstochowie - Środowiskowy Dom Samopomocy. Jak informuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, placówka typu D ulokowana przy ul. Nowowiejskiego 15, będzie działała na zasadzie wsparcia dziennego dla osób ze spektrum autyzmu.

Jest to bardzo długo wyczekiwana placówka u nas w Częstochowie. Starania o taki dom – to pamiętam chyba od 20 lat – różne środowiska prowadzą. W końcu się udało. Jest potrzebna tego typu placówka, dlatego że jest dedykowana osobom, które ukończyły już wiek szkolny i ciężko znaleźć im miejsce, żeby dalej kontynuowały rehabilitację, jakieś zajęcia na zasadzie warsztatów. Mamy środowiskowy dom, przeznaczony jest dla 16 podopiecznych – taki już skład mamy i działamy od 1 grudnia.

Jak powiedział nam Roman Kowalczyk, prezes Stowarzyszenia Daj Mi Czas, celem było zapewnienie opieki, rozwoju, terapii i zajęć dla osób, które ukończyły już obowiązek szkolny. Dom będzie pomagał im od rana do późnego popołudnia:

Sami wiemy, że jeżeli chodzi o osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi, to każda taka przerwa powoduje malutki regres i musimy zaczynać od początku robotę, dlatego kontynuacja – w programie mamy wszelkiego rodzaju terapie, zajęcia, warsztaty w 4 pracowniach. Po ukończeniu kwalifikacji ta 16 jest już z nami, prowadzimy zajęcia i myślę, że z każdym tygodniem, miesiącem będziemy się rozwijać i powiększać swoją ofertę w naszym domu.

Nad grupą podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy czuwa wykwalifikowana kadra specjalistów, która zajęciami zagospodaruje korzystającym osobom czas w placówce:

24-25 i koniec. Nie było jakieś alternatywy dla osób ze spektrum autyzmu, dlatego jest mała iskierka. 16 osób jest już z nami. Starania będziemy robić, może jest jakaś mała szansa, żeby powiększyć stan osobowy. Dobrze, że tak się zadziało, że ten dom powstał. Działamy, a myślę, że będziemy starali się rozwijać, żeby większą ilość osób objąć. Wiadomo, że to jest kropla w morzu. Mamy tylko osoby z miasta Częstochowy.

O nowej placówce w Częstochowie dla osób ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnościami sprzężonymi mówił Roman Kowalczyk ze Stowarzyszenia Daj Mi Czas.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj