Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Od 1 września młodzież znów w MPK w drodze do szkół. Będą droższe bilety. Ile zapłacimy?

Facebook Twitter

Od 1 września znów młodzież będzie tłumnie korzystać z MPK. Dlatego zmiany dotyczące komunikacji miejskiej i nowy cennik opłat za bilety to szczególnie ważne informacje dla pasażerów.

fot. mpk.czest.pl

Podwyżki opłat za paliwo, gaz i energię elektryczną oraz galopująca inflacja spowodowała, że MPK zmienia ceny biletów

– czytamy w oficjalnym komunikacie miejskiego przewoźnika. Od 1 września będzie już można kupować tylko bilety czasowe i to po podwyższonej cenie:

Maciej Hasik: Wprowadzony zostaje bilet miejski czasowy papierowy podlegający kasowaniu lub bilet miejski czasowy zakupiony w aplikacji w cenie 4.20 zł, pozwalający na przesiadki w okresie 45 minut, od momentu skasowania lub umożliwiający jazdę tą samą linią do końca trasy bez względu na czas przejazdu, działający jak dotychczasowy bilet jednorazowy. Wprowadzony zostaje bilet miejski godzinny – papierowy lub z aplikacji w cenie 5 zł o tej samej funkcjonalności jak bilet w cenie 4.20, który umożliwia przesiadki do 60 minut na liniach miejskich, działający jak dotychczasowy bilet jednorazowy

– zapowiada Maciej Hasik – rzecznik częstochowskiej MPK. Przewoźnik wprowadza też zmiany za przejazd dla posiadaczy elektronicznych portmonetek. I tu ważna uwaga, miasto stawia na aplikacje i cyfrowe bilety długoterminowe, dlatego takie płatności za przejazd autobusem będą bardziej opłacalne:

Maciej Hasik: Przy doładowaniu za 180 zł przejazd do 3 przystanków kosztuje 2.30 zł, a powyżej 3 przystanków 3.70 zł, czyli o 50 gr taniej od biletu miejskiego, jednak bez możliwości przesiadki na inny autobus lub tramwaj. Analogicznie bilet ulgowy – miejski do 3 przystanków kosztuje 1.15, a powyżej 3 przystanków 1.85 przy doładowaniu za 90 zł.

Od 1 września nowości będzie w cenniku jeszcze więcej. Także jeśli chodzi o przewóź bagaży autobusem w Częstochowie:

Maciej Hasik: Pomimo promowania zakupów elektronicznych, w sytuacjach losowych czy awaryjnych będzie możliwość zakupu biletu u kierowcy MPK z tym, że dostępne w takiej formie będzie jedynie bilet miejski godzinny za 5 zł. Nie zmieni się też grupa osób uprawnionych do przejazdów z ulgą lub bezpłatnych, w tym seniorzy powyżej 70 r.ż., bezpłatny pozostanie także przewóz wózków bagaży i zwierząt domowych. Nowością będzie możliwość bezpłatnego przewozu hulajnóg traktowanych jako bagaż, za zgodą kierującego.

A ceny biletów okresowych dla uczniów zameldowanych na terenie miasta Częstochowy, uczących się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych pozostają bez zmian, dodaje Maciej Hasik. Okazuje się więc że uczniowie na podwyżce cen za przejazdy nie powinni stracić. Cennik wejdzie w życie, przypomnijmy, już od czwartku 1 września.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2024