Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Obowiązkowe noszenie masek. Nasi słuchacze mają wątpliwości. Wyjaśniamy!

Facebook Twitter

Obowiązek obowiązkiem, ale nadal budzi w Częstochowie wątpliwości. Mieszkańcy mają nosić maseczki lub w inny możliwy sposób zakrywać nos i usta. Są jednak sytuację, gdy nie wiemy czy jest to obowiązkowe czy nie.

Pojawiły się telefony do Radia Jura w tej sprawie:

Proszę o wytłumaczenie nie do końca zrozumiałej dla mnie rzeczy. Spotkałam na klatce schodowej sąsiadkę bez maseczki. Kiedy ją o to zapytałam, powiedziała że idzie tylko do samochodu i nie musi jej mieć. Na osiedlu widzę też osoby, które wyprowadzają psy i też tych maseczek nie mają. Jak to z tym jest? Kogo to dotyczy, a kogo nie?

Rozporządzenie prześledził Mariusz Osyra. Czy faktycznie przepis jest tak nieostry?

Faktycznie przepis budził wątpliwości, bo był nieprecyzyjny, nie pokrywał się też w szczegółach z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia. Został więc doprecyzowany i już wiemy, ze nie musimy zakrywać ust i nosa np. prowadząc swój samochód, chyba że zabieramy ze sobą osoby, z którymi nie mieszkamy na co dzień. Jednak do odwołania nakładamy maseczki na twarz w miejscach publicznych, a zatem podczas spaceru, zakupów, odwiedzin na stacji benzynowej, w markecie czy właśnie podczas wyjścia z psem, o który pytała słuchaczka. Również w autobusach, pociągach, na targach, w kościołach czy po prostu na drogach. Chodzi o obowiązek zakrywania ust i nosa choćby przy pomocy części odzieży, szalika, chustki, maski czy maseczki, po prostu podczas przebywania poza miejscem zamieszkania lub pobytu.

Nie zakrywamy ust małym dzieciom do 4 lat, osobom niesamodzielnym lub z trudnościami w oddychaniu. Swoje pytania możecie nadal kierować na skrzynkę kontaktową Radia Jura 34 389 89 89.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj