Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Obchody odzyskania praw miejskich przez Olsztyn. W sobotę druga odsłona świętowania

Facebook Twitter

Obchody odzyskania praw miejskich przez Olsztyn będą mieć jeszcze drugą, oficjalną odsłonę. Uroczystości wraz z jazzowym akcentem muzycznym na rynku zaplanowano już 10 września. Całość rozpoczyna się o 18:30.

Pół godziny później koncert z udziałem chóru Collegium Cantorum Filharmonii Częstochowskiej w świetlno-laserowej oprawie. Władze miasta zapraszają mieszkańców Olsztyna i osoby przyjezdne. Świętowanie odzyskania praw miejskich po 152. latach nie ustaje:

Tomasz Kucharski: Jesteśmy faktycznie w trakcie obchodów nadania praw miejskich. Odbyło się u nas widowisko muzyczne – koncert, jakiego w Olsztynie jeszcze nie było. Korzystaliśmy z zasobów lokalnych, bo Mateusz Pospieszalski, Mikołaj Kupicki, Janusz Yanina Iwański są związani mocno z naszą gminą, zasadniczo mieszkają u nas. Piosenka napisana przez Mikołaja to próba pokazania, że Olsztyn to jest fajne miejsce, niezurbanizowane, niezabudowane.

Jak mówi burmistrz Tomasz Kucharski, ostatnie muzyczne świętowanie podczas koncertu Wielko-Miejski Olsztyn przyniosło ogromne zainteresowanie słuchaczy. Również za sprawą piosenki Mikołaja Kubickiego, który śpiewa o swoim ulubionym mieście.

Czy już widać efekty zmian, że gmina jest na powrót miejska?

Tomasz Kucharski: To jest jakiś proces. Traktowaliśmy to jako powinność wręcz patriotyczno-historyczną. Olsztyn był miastem królewskim, o czym świadczy herb Olsztyna i uznaliśmy, że po 152 latach, kiedy to car zabrał prawa wielu polskim miastom, przede wszystkim za karę za udział w powstaniu styczniowym mieszkańców, przyszedł ten moment, żeby Olsztyn zyskał prawa miejskie. Mamy układ urbanistyczny typowo miejski, mało kto pracuje w rolnictwie.

Olsztyn jest w dobrej sytuacji, ma szansę na większe środki z programów oferowanych dla małych miast, ale nie wyzbywa się całkowicie szans jakie dawało dotąd funkcjonowanie na terenach wiejskich:

Tomasz Kucharski: Olsztyn jest zwodociągowany, skanalizowany, posiada komunikację z Częstochową i komunikację wewnętrzną, jako gmina posiadamy również publiczną. Upatrywaliśmy w tym również nadziei na poprawę standardu i jakości życia mieszkańców. Wszak i Unia Europejska i nasz rząd zapowiadają środki dla małych miast, dodatkowe pieniądze dla małych miast, by nie wyprowadzali się z nich ludzie. Na to też liczymy. Równocześnie mamy dostęp do środków z programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, bo takie małe miasta jak Olsztyn będą miały dostęp do tego programu.

Naszym rozmówcą był burmistrz Olsztyna – Tomasz Kucharski. Kolejne część obchodów odzyskania praw miejskich już 10 września na rynku o godz. 19.00. Impreza ma charakter bezpłatny.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2023