Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej: Specjalna wystawa trafiła do Muzeum Częstochowskiego

Facebook Twitter

W Częstochowie po raz piaty odbyły się obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, aby oddać hołd mieszkańcom tych rejonów za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej. Oprócz skromnych uroczystości na Jasnej Górze na tę okazję przygotowano także wystawę w Muzeum Częstochowskim.

fot. facebook.com/iwona.brzezowska

Przybliża historię o Powstaniu Zamojskim. Możecie ją zwiedzać do 24 lipca:

Stanisław Gmitruk: Tam jest przedstawiona cała organizacja Polskiego Ruchu Ludowego, która zainspirowała Powstanie Batalionów Chłopskich. Są też portrety osób, które były inicjatorami, reprodukcje zdjęć z pól bitewnych. W czasie Powstania Zamojskiego, które było najbardziej spektakularnym działaniem batalionów chłopskich, rozegrane zostały trzy najważniejsze bitwy Pod Różą, Pod Wojdą i Pod Zaborecznem, które zdecydowały o tym, że możemy mówić, że to powstanie przyniosło pozytywny efekt.

Jak mówi Stanisław Gmitruk – organizator wystawy, Prezes Oddziału Ludowego Towarzystwa Naukowo – Kulturalnego w Częstochowie, prezentacja ekspozycji o Powstaniu Zamojskim została zorganizowana we współpracy z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

Stanisław Gmitruk: Od roku 2000 te wystawy są w tym trybie realizowane, czyli ponad 20 lat. Różne tematy były, ale w ostatnich 5 latach organizujemy właśnie w dniu 12 lipca Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Właśnie z tą tematyką także ustalamy wystawę. Dzisiaj jest wystawa Powstanie Zamojskie, czyli powstanie, które rozegrało się w latach 1942 – 1943.

Szczególnie warto zobaczyć wystawę, ponieważ Powstanie Zamojskie było drugim po Powstaniu Wielkopolskim – zwycięskim zrywem obywateli.

Stanisław Gmitruk: W wyniku działań partyzantów batalionów chłopskich, ale też Armii Krajowej, Niemcy zaprzestali wysiedleń, a skala już była duża, bo ponad 20 tys. mieszkańców wsi zostało wysiedlonych. W to miejsce byli przywożeni Niemcy z różnych stron, nie tylko z Niemiec, ale także z Ukrainy, w efekcie czego dużo polskości uchroniło się na tych ziemiach. Niemcy rzeczywiście zaprzestali przywozić swoich ludzi, zaprzestali wywózki Polaków, a nade wszystko kilka tysięcy dzieci zostało wysiedlonych z Zamojszczyzny.

Historyczną wystawę w Muzeum Częstochowskim przybliżał nam Stanisław Gmitruk.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024