Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Obawy uczniów i wyzwania szkół na nowy rok szkolny. Społeczność trzeba odbudować

Facebook Twitter

Za nimi wakacje, ale w kolejnych miesiącach spora niepewność. Takimi przemyśleniami dzielą się z nami uczniowie częstochowskich szkół.

fot. Alexandra_Koch/ Pixabay

Na inauguracji nowego roku szkolnego widać u młodzieży obawę, czy w dobie pandemii będą mogli bezpiecznie i spokojnie uczyć się wspólnie w szkołach:

Radio JURA: Największa obawa?

Że wrócimy na zdalne, że będzie tak, jak było wcześniej.

W tym roku mamy egzaminy, więc musimy mieć większą motywację do tego, żeby się przygotować a na zdalnych jest to dużo trudniejsze. Kontakty są bardzo ważne w tym wieku, szczególnie że potrzebujemy nowych znajomości i niefajnie było siedzieć w domu tak długo, samemu, bez żadnych przyjaciół

– Mariusz Osyra pytał Nikolę, Milenę i Mateusza – uczniów 8 klasy w Szkole Podstawowej nr 25. Dyrekcja dodaje, że wyzwaniem organizacyjnym jest przygotowanie zajęć, sal i planów lekcji. W czasie pandemicznych ograniczeń i z uwagi na warunki lokalowe, w tej placówce lekcje będą kończyły się późno. Bolączką pedagogów jest jednak odbudowanie relacji społeczności szkolnej:

Inauguracja roku szkolnego. Ludzi niepokoi sytuacja pandemiczna. Boimy się, czy będziemy uczyć stacjonarnie, ale mamy nadzieję, że będziemy. Myślimy również o tym, jak wspomóc dydaktycznie i psychologicznie uczniów, którzy indywidualnie musieli uporać się już nie tylko z nauką, ale z samotnością, z brakiem kontaktów z rówieśnikami. To jest w tej chwili dla nas priorytetem, bo po powrocie dzieci na końcówkę roku szkolnego widzieliśmy zaburzenie relacji między nimi. Komunikowali się wcześniej właściwie przez SMSy

– powiedziała Radiu Jura Dorota Zębik, pedagog szkolny. Wakacje na szczęście były udane, udało się je dobrze wykorzystać:

Odpoczynek od nauki, żeby się nastawić na pełne obroty.

U mnie głównie naprawianie relacji z niektórymi znajomymi.

Kończymy szkołę – to jest bardzo stresujące i sam fakt, że jest pandemia, że możemy wrócić na zdalne, martwimy się o swoje zdrowie i zdrowie bliskich, to wszystko nas dodatkowo stresuje.

Oby stresów szkolnych było jak najmniej. Rozmawialiśmy z uczniami 8 klasy Szkoły Podstawowej nr 25 w Częstochowie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2024