Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

O czym może świadczyć wysypka i inne zmiany skórne u dziecka? [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Tego rodzaju problemy często pojawiają się u małych dzieci. Zwykle są one niegroźne, jednak mogą także świadczyć o rozwijającej się chorobie, szczególnie jeśli towarzyszą im również inne objawy. Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny pojawienia się wysypki u malucha!

zmiany skórne u dziecka
mat. nadesłane

Skóra małych dzieci jest bardzo wrażliwa i podatna na występowanie różnych zmian. Dlatego wysypka jest u maluchów zjawiskiem bardzo powszechnym. Warto wiedzieć, co może być jej przyczyną i kiedy trzeba zwrócić się po pomoc do lekarza. Jakie są najczęstsze powody pojawiania się zmian skórnych u dzieci i jak je leczyć?

Rumień zakaźny – czym jest spowodowany

Jedną z chorób zakaźnych, które mogą powodować zmiany skórne, jest rumień zakaźny. (https://www.mamazone.pl/zdrowie-starszego-dziecka/rumien-zakazny-u-dzieci/) U dzieci nie stanowi on zwykle problemu zdrowotnego – jest to infekcja wirusowa, która ustępuje samoistnie. Choroba może mieć jednak poważniejsze konsekwencje w przypadku osób obciążonych innymi problemami zdrowotnymi. Jest też niebezpieczna dla rozwijającego się płodu.

W przebiegu rumienia zakaźnego pojawiają się charakterystyczne zmiany skórne. Początkowo są one widoczne jedynie na twarzy, jednak z czasem rozprzestrzeniają się też na inne części ciała. Nie pozostawiają jednak blizn i trwałych śladów.

Jak objawia się rumień nagły?

Kolejną chorobą wirusową wieku dziecięcego, która przebiega z charakterystycznymi zmianami skórnymi, jest rumień nagły (https://www.mamazone.pl/dziecko-1-3-lata/rumien-nagly-trzydniowka-u-dziecka/), czyli gorączka trzydniowa. Jej głównym objawem jest wysoka temperatura, którą trudno zbić. Taki stan trwa zwykle do trzech dni, następnie na skórze dziecka pojawia się charakterystyczna grudkowata wysypka. Choroba mija samoistnie, jednak konieczne może być stosowanie leków przeciwgorączkowych.

Wysoka temperatura jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem i wykluczenia innych chorób. W przebiegu rumienia nagłego mogą pojawić się też drgawki gorączkowe, które wymagają podania specjalnych leków.

Dowiedz się również jak rozpoznać szkarlatynę u dziecka?

Alergia i zmiany skórne

Jednym z najczęstszych powodów pojawienia się wysypki i innych zmian skórnych jest alergia. Uczulać mogą np. Detergenty stosowane do prania jak proszek czy płyn do płukania. Źródłem problemu bywają też kosmetyki i środki czystości. Często za alergię odpowiadają także różne pokarmy. Wyzwalać ją mogą również różne czynniki zewnętrzne – np. pyłki roślin czy roztocza kurzu domowego. Aby określić, co jest w danym przypadku alergenem, należy wykonać odpowiednie testy zlecone przez lekarza.

Atopia jako przyczyna zmian skórnych

Kolejnym problemem, który może być przyczyną różnych zmian skórnych, jest też atopia. Dotyczy ona dużego odsetka dzieci i jest dość powszechną dolegliwością dermatologiczną. Atopowe Zapalenie Skóry objawia się plackowatymi zmianami, przesuszeniem i bolesnymi pęknięciami. Często pojawia się także uporczywy świąd i pieczenie. Zmiany zlokalizowane są zwykle w okolicach twarzy, dłoni, łokci i kolan. Leczenie polega głównie na stosowaniu preparatów nawilżających skórę i łagodzących podrażnienia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 lipca 2024