Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

O czym debatowali radni? Wrócił temat wody i śmieci

Facebook Twitter

Za nami kolejna sesja Rady Miasta. Z powodu pandemii koronawirusa, obrady w całości odbyły się zdalnie. Z ważniejszych punktów: podjęto uchwałę w sprawie poszerzenia płatnej strefy parkowania, radni przegłosowali także projekt dot. zaciągnięcia 250 mln zł kredytu w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

Wróciła też sprawa nowego systemu naliczania opłat za wywóz śmieci w budynkach wielorodzinnych. Temat wywołał burzliwą dyskusję:

Okazuje się, że mieszkańcy miasta Częstochowy nie posiadający wodomierzy przez lat prawie 20 opłaty, które uiszczają, są zdecydowanie wyższe z uwagi na przyjęte normy ponadstandardowe przyjęte ustawowe.

Proszę Państwa powoływanie się na rozporządzenie ministra nie jest zasadne, bo tam w tym rozporządzeniu wyraźnie pisze, że trzy metry – to dotyczy mieszkańców, którzy mieszkają w budynku, który nie posiada licznika głównego, nie że mieszkańcy nie mają tylko w budynku, który nie posiada licznika głównego. 

Szanowni Państwo w tak ogólny sposób, na takim poziomie ogólności przedstawione stanowisko, które ma być niczym innym jak apelem o dodatkowe mechanizmy, jest po prostu żenujące, bądźmy poważni.

Ja bym chciał, żeby każdemu, kto włącza się do dyskusji, kto walczy w dobrej sprawie, żeby przyświecała jeszcze dobra wola.

Panie Prezydencie, proszę nie mieć rozdwojenia jaźni i podejść do tej sprawy poważnie, bo jeżeli radni PISu coś przedstawiają to oczywiście zawsze jest to za późno, zawsze jest to w niewłaściwym momencie, ale już kiedy jest to po stronie radnych przychylnych prezydentowi to wszystko jest w porządku

– mówiły radne PiS Monika Pohorecka i Katarzyna Jastrzębska, a także Radny SLD Ryszard Szczuka i prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Radni podczas wczorajszej (18.02.) sesji, zdecydowali się skrócić czas, który jest podstawą wyliczenia nowej opłaty z pół roku do dwóch miesięcy. Dotyczy to nieruchomości dotychczas niewyposażonej w wodomierze, a w której zainstalowano urządzenie pomiarowe.

Podczas sesji radni podjęli też uchwałę w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Częstochowy na 2021 rok. W tym przypadku radni byli jednomyślni. Nikt nie zagłosował przeciw.

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2021