Nowy stadion piłkarski na terenie Elanexu? Konsultacje z konserwatorem zabytków nie były jeszcze konieczne
Czy sugerowane miejsce dla przyszłego stadionu Rakowa Częstochowa na terenach dawnego Elanexu było konsultowane z konserwatorem zabytków? O tym, że zabrakło takiego pisma pod kątem przygotowanego studium do tej inwestycji, informowało Stowarzyszenie Architektów Polskich z odziałem w Częstochowie. Na tym etapie to po prostu za wcześnie.
Nowy stadion piłkarski na terenie Elanexu?
Teraz Urząd Miasta odniósł się do tej kwestii. Sprawę przybliżył nam rzecznik magistratu:
Włodzimierz Tutaj: Etap wstępnego studium wykonalności nie wymaga uzgodnień ze służbami konserwatorskiej. Studium zawiera rekomendacje dotyczące lokalizacji i parametrów nowego obiektu. Jest opracowaniem poprzedzającym rozpoczęcie potencjalnego procesu inwestycyjnego. Autorzy studium kilkakrotnie podkreślają zresztą w swoim opracowaniu, że w przypadku możliwości lokalizacji nowego stadionu Rakowa na rekomendowanym przez nich terenie Elanexu w procedurze inwestycyjnej niezbędne będzie uzyskanie opinii konserwatorskiej.
Zalecenia konserwatorskie na tym etapie nie były konieczne
– mówił nam rzecznik.
Urzędnicy zdają sobie sprawę z faktu, że dawny Elanex jest objęty ochroną, część z budynków wpisano do rejestru zabytków, ale kwestia umiejscowienia tu stadionu nie jest wcale pewna:
Włodzimierz Tutaj: Przecież nie jest to przesądzone, bo na razie ciągle jest to zadłużony teren w administracji likwidatora zakładu. Urząd Miasta doskonale zdaje sobie sprawę. Zapewne pełną świadomość tego, na jakim etapie uzyskuje się stosowne, wiążące uzgodnienia mają też przedstawiciele SARP. Dlatego nieco dziwię się ich tezie, że brak opinii konserwatora to na tym etapie problem, doceniając jednocześnie czujność wynikającą zapewne z troski o częstochowską, poprzemysłową spuściznę.
Wojewódzkie biuro konserwatora zabytków poinformowało jednak, że żadnego pisma w tej sprawie nie było. Bo nie musiało być, podkreśla rzecznik Urzędu Miasta Częstochowy:
Włodzimierz Tutaj: Wojewódzki Konserwator Zabytków odpowiedział zgodnie z prawdą, że zaleceń dla wstępnego studium wykonalności nie wydał. Tak jak jednak wspomniałem, na obecnym etapie miasto nie ma podstaw zarówno merytorycznych, organizacyjnych, jak i prawnych związanych z określonym etapem procesu inwestycyjnego do starania się o takie uzgodnienia. We wstępnym, jak sama nazwa wskazuje, studium wykonalności po prostu nie ma konkretów, które można uzgadniać, a które pojawiają się na etapach przygotowania programu funkcjonalno – użytkowego, inwestycji czy następnie w fazie projektowania.
Czytaj także: