Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nowy sprzęt wesprze pogotowie i szpital w Częstochowie w walce z koronawirusem

Facebook Twitter

W czasie drugiej fali pandemii sprzęt medyczny i środki dezynfekcji zasiliły Miejski Szpital Zespolony oraz stację Pogotowia Ratunkowego.

fot. czestochowa.pl

To zakupy o wartości blisko 6 mln złotych za środki unijne i miejskie.

Miasto przygotowywało wnioski o dofinansowanie zakupu sprzętu dla miejskiego szpitala i pogotowia w ramach puli środków unijnych przeznaczonych na walkę z koronawirusem. W sumie na potrzeby Miejskiego Szpitala Zespolonego wydano blisko 4 mln złotych, jeżeli chodzi o pogotowie ratunkowe to sprzęt, środki dla pogotowia ratunkowego kosztowały 2 mln złotych. 

Jak wylicza rzecznik Urzędu Miasta Włodzimierz Tutaj, najważniejsze nowe nabytki dla szpitala to: ambulans, centrala monitorująca dla OIOMu, cyfrowy aparat rentgenowski, trzy aparaty do USG, dwa bronchoskopy, respirator stacjonarny czy 10 pomp infuzyjnych. Oprócz sprzętu do szpitala trafiły też środki do dezynfekcji. Są też stale uzupełniane…

poza tym sprzętem, który był w 85% sfinansowany ze środków europejskich, ze środków budżetu miasta przeznaczonych na walkę z koronawirusem. Dla miejskiego szpitala zakupiono wcześniej m.in. trzy respiratory, zaopatrywano także szpital w środek do dezynfekcji czy rękawiczki ochronne, stacje pogotowia ratunkowego w kombinezony izolacyjne. Oczywiście zarówno szpital jak i pogotowie korzystało też ze środków ochronnych i dezynfekcyjnych pochodzących z darowizn m.in. o częstochowskich firm. 

Na tym nakłady na rzecz miejskiej służby zdrowia się nie kończą, podkreśla magistrat. Są realizowane kolejne inwestycje i nakłady w czasie walki z wirusem:

Wydział Zdrowia Urzędu Miasta realizuje obecnie umowy dotacyjne na kwotę około 900 tysięcy złotych dla miejskiego szpitala na modernizację i zakupy inwestycyjne w tym m.in. ponad 320 tys. złotych na modernizację pomieszczeń szpitalnych, w celu odizolowania pacjentów z podejrzeniem Covid-19 a także na remonty czy na realizację szpitalnych projektów. Wydział Zarządzania Kryzysowego zapewnia cotygodniową dezynfekcję pomieszczeń, oddziałów. Dezynfekowane są także cotygodniowo karetki. 

– informował nas Włodzimierz Tutaj, rzecznik w częstochowskim magistracie. Teraz według najnowszych dyspozycji wojewody, miejska placówka w Częstochowie, ma przeznaczyć dla pacjentów z covid-19 jedną trzecią posiadanych liczby łóżek.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lipca 2021