Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. W Częstochowskich „podstawówkach” i szkołach średnich trwają przygotowania do rozpoczęcia zajęć

Facebook Twitter

Póki co pod względem liczby zachorowań Częstochowa znajduje się w zielonej strefie, dlatego dyrektorzy placówek przygotowują się na pierwszy wariant nauczania, czyli tradycyjny w szkolnych ławach z zachowaniem nowego reżimu sanitarnego.

Oprócz tego, jak zapewniają władze szkół, trwają także przygotowania do nauczania zdalnego czy mieszanego:

Nie ukrywam, że szkoła jest duża. Musimy wpuścić do szkoły około 780 uczniów, ponad 50 nauczycieli i około 12 pracowników administracji. Jest to bardzo duża liczba osób w zamkniętej przestrzeni. Pracujemy już długo nad procedurami zasadami organizacji pracy. Jest to wszystko teoria, w praktyce zobaczymy, jak to wyjdzie. 

To była Barbara Gala – Glińska – dyrektor VII Liceum im. M. Kopernika. A już teraz sprawdźmy jak wyglądają przygotowania do roku szkolnego w SP nr 34:

Bardzo nam zależy, oczywiście dyrekcji, nauczycielom i rodzicom, żebyśmy zaczęli w trybie stacjonarnym, dlatego my robimy wszystko, aby wytyczne Ministerstwa Edukacji, Zdrowia i GISu spełnić. No one są dość jasne i dzięki temu opracowane procedury zachowanie w szkole, klasach lekcyjnych. Myślę, że takie techniczne rzeczy jesteśmy w stanie zapewnić, jak odległości w salach, ułożenie stolików, czyszczenie pomieszczeń. 

Mówił Dariusz Ryś- dyrektor SP 34 w Częstochowie. Jakie jest największe wyzwanie przed częstochowskimi szkołami w związku z nowym rokiem szkolnym?

Największy problem na pewno sprawi nam zachowanie dystansu między uczniami. No i to jest takie wyzwanie. Znamy realia, nie będzie to możliwe w 100%, no ale maksymalnie, żeby jednak ograniczać ten kontakt. W salach lekcyjnych to będzie do zrobienia, w edukacji wczesnoszkolnej na pewno kilkuminutowe czy kilkunastominutowe rozpoczynanie z poślizgiem zajęć to pomoże. Trudnością będą przerwy i sprowadzenie uczniów. Też mamy swój plan w procedurach, żeby to jednak odbywało się co kilka minut, no i takie życzliwe, ale tłumaczenie dzieciom, że to jest dla ich dobra, jeżeli chcą dalej spotkać się w szkole to oni muszą też swój wkład w ten reżim włożyć. 

Podobne zdanie nt. temat ma dyrektor „Kopernika”:

Mam bardzo duże obawy jeśli chodzi o utrzymanie dystansu społecznego w tak dużej ilości osób. Młodzie będzie na pewno się ze sobą kontaktowała, będą się witali, będą się na pewno w jakichś miejscach grupowali, będą ze sobą rozmawiać, ale mimo że Minister Edukacji Narodowej nie rekomenduje noszenia maseczek, czyli zakrywania ust i nosa. My w swoich procedurach zobowiązujemy uczniów, żeby w przestrzeni tak jak korytarze, łazienki te maseczki były zakładane. Dopiero maseczki będą mogli ściągnąć na zajęciach lekcyjnych. 

Środków ochronny nam nie brakuje – zapewniają dyrektorzy szkół:

Jeżeli chodzi o środki czystości to tutaj Ministerstwo Zdrowia nas wyposaża. Mamy już odpowiednie zapasy, wystąpiliśmy o kolejne, no i zawsze również organ prowadzący też w tym wypadku nas będzie wspierał, bo mamy w planach finansowych również zabezpieczone środki na zakup środków do dezynfekcji. 

Mamy aktualnie dość duże zapasy środków do dezynfekcji, maseczek. Zamówiliśmy przyłbice dla każdego nauczyciela. Jesteśmy w trakcie zamawiania kolejnych płynów do dezynfekcji, ponieważ Ministerstwo nam to oferuje, więc będziemy zamawiać. 

W „Koperniku” przygotowano także specjalne procedury dotyczące biblioteki:

Uczeń, który wchodzi do biblioteki musi obowiązkowo założyć maseczkę, no i dobrze by było, gdyby zachował dystans społeczny z nauczycielem bibliotekarzem, z którym rozmawia, gdy wypożycza książki itd. Po każdorazowym zwrocie książek blat biblioteczny będzie dezynfekowany a zwrócone książki odkładane będą w specjalnie przygotowane miejsce z oznaczoną datą zwrotu i podlegają 72-godzinnej kwarantannie a po upływie tego okresu książki znowu zostaną włączone do obiegu.

Dyrektorzy „Kopernika” oraz SP 34 będą na razie nie będą funkcjonować w trybie zmianowym. Jeśli jednak zachorowalność na COVID w Częstochowie wzrośnie, to zmodyfikują plan lekcji uczniów np. na tryb dwuzmianowy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024