Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nowy przeszklony budynek na Starym Rynku zaczyna wreszcie przyjmować gości. Nie zabraknie też ciekawych wydarzeń kulturalnych

Facebook Twitter

Koncert i wystawy - takie są plany na wtorek w Częstochowie. Kulturalne wydarzenia towarzyszą otwarciu nowego miejsca na kulinarnej mapie Częstochowy. Warto wybrać się na Stary Rynek. To tutaj od dzisiaj w przeszklonym budynku zaczyna działać kawiarnia prowadzić ją będą podopieczni Fundacji Oczami Brata.

Lokal powstał dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Jurajskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Częstochowie na stworzenie nowych miejsc pracy w Spółdzielni Socjalnej „Jasne, że Alternatywa 21”.

Fundacja Oczami Brata zaprasza na koncert Janka Samołyka oraz wernisaż wystawy malarstwa Szymona Motyla „Korony Pandemiczne”, we wtorek 20 lipca 2021 r. od godz. 19:00, do Kawiarni Alternatywa 21 na płycie Starego Rynku w Częstochowie. To znakomita okazja, by podczas letniego spaceru zobaczyć jak przy muzyce na żywo balansują rzeźby Jerzego Kędziory, tańczą kolorowe fontanny i prezentują się prace plastyczne w szklanym pawilonie na płycie zrewitalizowanego Starego Rynku w Częstochowie! Janek Samołyk to wrocławski gitarzysta, wokalista oraz autor piosenek. Jego piosenki to unikalne połączenie wpadających w ucho melodii, alternatywnych gitar i tak zwanej „piosenki z tekstem”. Wokalista występuje od 2008 roku. Zwyciężył w konkursie debiutów na OFF Festivalu 2009, został finalistą Jarocina 2010 (5 lat później powrócił na festiwal, otwierając go), wydał cztery płyty długogrające, zagrał trasę koncertową w Chinach, a single „Codziennie”, „Problem z wiernością”, „Piosenka o pointach”, „Złe czasy” i „Na prezent” gościły na Liście Przebojów Trójki gdy jeszcze Marek Niedźwiecki prowadził tę audycję. Jego plenerowy koncert rozpocznie się o godz. 19.00.

Wśród pandemicznych obostrzeń jednego nam nie brakowało – czasu. Zostaliśmy zapauzowani, jak postać na pierwszym obrazie z cyklu „Korony Pandemiczne” Szymona Motyla. Artysta wykorzystał ten czas by stworzyć 11 prac będących swego rodzaju malarskim pamiętnikiem pandemii. Z jednej strony bardzo osobistym, czy wręcz intymnym a zarazem nie stroniącym od nawiązań do historii sztuki czy popkultury. Dającym poczucie, że twórca opowiada o doświadczeniu wspólnym, globalnym. Mamy tu do czynienia z niezwykle spójną i konsekwentną narracją. Seria autoportretów pokazuje człowieka zmagającego się w izolacji z własnymi demonami, ale Szymon Motyl podchodzi do tematu z właściwym sobie dystansem i poczuciem humoru. Na większości prac nie zobaczymy jego twarzy, ukrywa ją za symbolami wyrażającymi lęki, frustracje i tęsknoty, które mogą być bliskie również odbiorcy, widzowi. Wydaje się pytać: „A Ty jak się czujesz?”. W końcu spogląda na nas prowokująco z ostatniego, (auto)erotycznego portretu, jakby chciał mocno przekroczyć granicę zalecanego dystansu społecznego

– pisze we wstępie do wystawy Agnieszka Batorek.

Szymon Motyl (Motyl Trotyl) – Ur. w 1978 w Częstochowie. Ukończył Instytut Plastyki Akademii im. J. Długosza w Częstochowie, kierunek grafika warsztatowa. Maluje, tworzy grafiki, aktywnie działa na polu artystycznych instalacji w przestrzeni (swego rodzaju twórczych jednodniowych happeningów), często zaangażowanych społecznie. Do jego ostatnich instalacji w przestrzeni miejskiej, realizowanych w 2012, należą Wniebowzięci (9 Noc Kulturalna, Częstochowa), Skóra Falcora wspólnie z Matyldą Sałajewską (Industriada – Święto Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, Katowice Nikiszowiec), Przesuwanie owiec (Częstochowa), Rekin miejski (ART.eria – drugi strzał, Częstochowa), Przesuwanie owiec II (Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek, Katowice) oraz Neoplasma (Muzeum Częstochowskie, Centrum Promocji Młodych).

Klubokawiarnia i Kawiarnia Alternatywa 21 – oba lokale gastronomiczne prowadzi Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że Alternatywa 21”, która powstała z inicjatywy Gminy Miasta Częstochowy oraz Fundacji Oczami Brata w 2016 r. Obecnie Spółdzielnia Socjalna nadal jest spółdzielnią osób prawnych, a tworzy ją Fundacja Oczami Brata oraz Fundacja Imago.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024