Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nowy projekt dla nauczycieli z przedszkoli, który pomoże docelowo częstochowskim dzieciom

Facebook Twitter

Uniwersytet im. Jana Długosza będzie edukował nauczycieli z przedszkoli. Wszystko dla lepszych wyborów dzieci a potem młodzieży w temacie przyszłości i kariery zawodowej.

Uniwersytecka Częstochowa

Uczelnia już rozpoczęła realizację nowego międzynarodowego projektu w partnerstwie z Instytutem Nauk Stosowanych o Doradztwie ze Stuttgartu.

Wioleta Duda: Dzięki temu, że zaczniemy te dzieci wdrażać do świata pracy, pokazywać im różne zawody, nie tylko te zawody bardzo popularne jak zawód strażaka czy ratownika medycznego, ale ogólnie wszystkie zawody, to będziemy mogli dostrzec w tych dzieciach również zainteresowania zawodowe, ich pierwsze talenty, a przede wszystkim zaszczepimy w tych dzieciach taką świadomość, że trzeba na ten temat rozmawiać z rodzicami, z nauczycielami, bo niestety na późniejszych etapach edukacyjnych często te decyzje zawodowe, które są podejmowane, są niestety nieświadome.

Jak mówi dr Wioleta Duda, z UJD – celem jest zwiększenie kompetencji nauczycieli częstochowskich i okolicznych przedszkoli, w zakresie przygotowania dzieci do świadomego wyboru zawodu i zainteresowania światem pracy.

Wioleta Duda: Chcemy, aby nauczyciele edukacji przedszkolnej z miasta Częstochowy, ale również okolic wzięli udział w bezpłatnych warsztatach i szkoleniach, które będą właśnie dla nauczycieli, którzy pracują w publicznych placówkach i oni będą mogli poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności na ten temat, jakie nowoczesne metody wdrożyć, aby te dzieci do tego świata pracy przygotowywać. Zorganizujemy Wam kilka takich takich spotkań.

Naukowcy z Częstochowy podglądali jak działania tego typu sprawdzają się w Niemczech, te praktyki chcą przenieść na nasz grunt. Nauczyciele mają docierać do dzieci w temacie pracy w formie atrakcyjnej zabawy:

Wioleta Duda: Czym wcześniej się w dzieciach to zaszczepi, to na pewno lepiej i to w żaden sposób nie ma im też utrudniać życia. To nie ma być coś, co będzie wysiłkiem dla tych dzieci. To ma być właśnie w formie ciekawej zabawy. Narzędzia, które pokażemy nauczycielom w Częstochowie, im to po prostu ułatwią. Na razie jest to projekt, który ma znaleźć odbiorców na terenie miasta Częstochowy. Jest takie lokalne działanie, natomiast w perspektywie na pewno dłuższej chcemy, aby to wychowywanie do pracy i przez pracę było wdrażane ogólnie na etapie edukacji przedszkolnej, żeby coraz częściej o tym mówić.

Przypomnijmy projekt wdraża środowisko naukowe Wydziału Nauk Społecznych częstochowskiego UJD przy współpracy z Instytutem Nauk Stosowanych o Doradztwie ze Stuttgartu w Niemczech. O nowym projekcie mówiła nam dr Wioleta Duda.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj