Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nowotwory u kobiet: Jak skutecznie z nimi walczyć? O tym na Parkitce dyskutowali lekarze onkolodzy

Facebook Twitter

Temat bardzo na czasie, bo dotyczący onkologii i genetyki nowotworów u kobiet, poruszali specjaliści w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na Parkitce. Było o rodzajach czy skuteczności podejmowanego leczenia onkologicznego.

Nowotwory u kobiet

Nowotwory u kobiet: Jak skutecznie z nimi walczyć?

Temat przybliżał nam dr n. med. Przemysław Jasnowski, chirurg-onkolog:

Przemysław Jasnowski: Są dwie grupy pacjentek, my to nazywamy grupą najwyższego ryzyka i grupę wysokiego ryzyka. Te kobiety należące do grupy najwyższego ryzyka są objęte poradnictwem genetycznym od dawna, ale teraz coraz więcej robimy tych badań genetycznych, żeby wśród tych kobiet z grup najwyższego ryzyka wychwycić te, które mają tę mutację i zaproponować leczenie zmniejszające ryzyko zachorowania na raka piersi. Mamy obecnie dużo do zaoferowania takim pacjentkom.

Środowisko lekarskie podczas specjalnej konferencji przypominało, że kobiety mogą dziś dzięki badaniom genetycznym sprawdzić i dowiedzieć się, czy są podatne na nowotwory. Przekonuje dr n. med. Michał Chrobot:

Michał Chrobot: Coraz więcej nowoczesnych terapii, nowoczesnych leków jest dostępnych i refundowanych w Polsce. Natomiast na pewno coraz więcej z tych leków wymaga odpowiedniej diagnostyki, a przede wszystkim właśnie diagnostyki. Jeżeli chodzi o genetykę, tu na pewno wymagane są zmiany ustawowe. Zmiany w zakresie możliwości szerszego finansowania badań genetycznych, tak żebyśmy pacjentkę byli w stanie odpowiednio zdiagnozować, a cel jest jeden dobrać najlepsze, najbardziej skuteczne leczenie.

Leczenie onkologiczne w Polsce jest coraz skuteczniejsze, szczególnie jeżeli chodzi o kobiety i nowotwory piersi

-dodają lekarze.

Na skuteczne diagnozowanie każdej Polki brakuje jednak odpowiedniego poziomu finansowania z NFZ, dodaje Małgorzata Puchała-Augustyn, zastępca dyrektora ds. administracyjnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie:

Małgorzata Puchała-Augustyn: Jest to temat bardzo ważny, cały czas żywy, który przynosi w swoich rozwiązaniach nic innego jak zdrowie i życie nas kobiet. W tej ewolucji medycznej, która jest cały czas od wielu lat, każdego roku mamy do czynienia z nowymi odkryciami, z nowymi badaniami i nowymi metodami leczenia, które przywracają ludziom zdrowie i życie.

Dodaje Małgorzata Puchała-Augustyn, zastępca dyrektora ds. administracyjnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj