Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nowości w szkole: Odchudzona podstawa, łączona religia i brak HiT-u

Facebook Twitter

Uczniowie już w szkolnych ławkach, rozpoczęli naukę w roku szkolnym 2024/25. Pełnym nowości i zmian programowych.

Nowości w szkole
naczelnik Rafał Piotrowski

Nowości w szkole

Przybyło znacząco uczniów w klasach pierwszych- zarówno podstawówek, jak i w szkołach średnich- mówił nam naczelnik Wydziału Edukacji:

Rafał Piotrowski: Prawie 4 tysiące pierwszaków i to na poziomie klas podstawowych i ponadpodstawowych. Dokładnie na dzień dzisiejszy 3383 uczniów klas pierwszych i ponad 32 tysiące uczniów w częstochowskich placówkach oświatowych, przedszkolach, szkołach podstawowych, ponadpodstawowych szkołach specjalnych- to jest bardzo duża liczba, również pod kątem takim organizacyjnym. To, co zaproponuje ministerstwo, będziemy jak najlepiej wdrażali na poziomie samorządów, żeby edukacja pod kątem dydaktycznym, wychowawczym, opiekuńczym, wyglądała jak najlepiej.

Najważniejszą zmianą istotną dla uczniów i rodziców jest odchudzona o ok. 20% podstawa programowa:

Rafał Piotrowski: Wpłynął list minister edukacji dotyczący odchudzenia podstawy programowej, ale co za tym idzie, żeby rodzice zapoznali się, bo ten list został przesłany do częstochowskich placówek oświatowych, że niekoniecznie musimy zmieniać podręczniki, czyli zwracamy na to uwagę, że zmiana i odchudzenie podstawy programowej nie powinno z automatu być zmianą podręcznika. Oczywiście to nauczyciel decyduje o wyborze podręcznika.

Będzie to odczuwalne przede wszystkim w szkołach ponadpodstawowych – tu znika np. przedmiot Historia i Teraźniejszość, ale też mniejsza podstawa pojawia się choćby w starszych klasach podstawówek. Jest jeszcze dyskutowana kwestia lekcji religii. Ocena nie będzie wliczała się do średniej na świadectwie:

Rafał Piotrowski: W większości szkół ponadpodstawowych na pewno zmiana jest, jeśli chodzi o lekcje religii w szkołach, z dniem 1 września można tworzyć zajęcia w klasach międzyoddziałowych, czy dwóch różnych poziomów edukacyjnych. Powinniśmy się pochylić, chociażby na poziomie samorządowym, aby to kuria zdecydowała, żeby ta lekcja religii była jedna, to jest tak, że młody człowiek dzisiaj ma wiele różnych atrakcji wokół siebie, zajęcia pozalekcyjne, inne rzeczy, to jest dobry kierunek, żeby w ten sposób funkcjonować.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj