Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nowoczesna pracownia ze sprzętem do walki z rakiem na Parkitce już działa

Facebook Twitter

Szpital na Parkitce ma nowoczesną pracownie akceleratorową. Właśnie rozpoczęła działalność w zakładzie radioterapii, co pozwoli na leczenie najbardziej skomplikowanych przypadków nowotworowych.

Szpital na Parkitce Śmierć dwóch pacjentów dzwon życia
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie.

Zakup został dofinansowany przez Ministerstwo Zdrowia oraz województwo śląskie:

Przede wszystkim zarząd województwa śląskiego stawia na inwestycje w zdrowie. Staramy się, żeby nasze szpitale były dobrze wyposażone, żeby pacjenci mieli dostęp do szerokich usług medycznych, ale przede wszystkim, żeby nasz personel medyczny pracował sprawniej, efektywniej i w bardziej komfortowych warunkach, dlatego cieszę się, że dzisiaj kolejne 9,5 mln złotych trafia na akcelerator liniowy, czyli urządzenie, które trafia w to miejsce, które jest potrzebne, jeżeli chodzi o naświetlanie szczególnie nowotworów

– mówi Izabela Domogała – wicemarszałek województwa śląskiego. Dzięki zakupowi nowoczesnego akceleratora, szpital planuje wdrożyć innowacyjne techniki leczenia do tej pory niedostępne w naszym regionie:

To kolejna inwestycja, nie ostatnia w naszym szpitalu. Natomiast jest ona dla osób, które są dotknięte najtrudniejszą chorobą cywilizacyjną, jaką są nowotwory, a ponieważ jest to najnowocześniejsze urządzenie, to w związku z tym ludzie będą leczeni w najnowocześniejszych warunkach i przy najnowocześniejszych parametrach

– przekonuje Zbigniew Bajkowski – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Jakie możliwości daje nowe wyposażenie i tak potrzebny, nowoczesny sprzęt?

To jest napromienianie chorych tkanek, a ponieważ jest to najnowocześniejszy sprzęt, to w związku z tym tkanki są napromieniowane wyłącznie w tych miejscach, w których są zmienione. Wcześniej bywało to trochę inaczej, tzn. oprócz tych chorych również bywały napromieniowywane nie chore, ale dlatego że nie można było bardziej skupić wiązki. W tej chwili można bardziej skupić wiązkę, w związku z tym on ma mniejsze skutki uboczne.

Podobne zdanie na temat metod skutecznej walki z chorobami nowotworowymi ma dr. Mariusz Syguła z Parkitki, pracujący z pacjentami onkologicznymi na co dzień:

Jest to jeden z najnowocześniejszych sprzętów, które są w tej chwili na rynku dostępne i to na rynku światowym, nie tylko polskim. Sprzęt jest zagraniczny firmy Elekta. Jeżeli chodzi o leczenie chorych, to nie tylko ułatwi leczenie dotychczasowych przypadków, ale też poszerzy gamę, którą mamy dla chorych-onkologicznych. Głównie tu chodzi o radioterapię stereotaktyczną, czyli bardzo precyzyjną, celowaną, punktową. Około 60 do 80 pacjentów codziennie jest leczonych. Tych procedur w ciągu miesiąca jest około 2,5 tys. wykonywanych. Miesięcznie kończy leczenie około 100-120 chorych.

Zakupiony sprzęt kosztował blisko 9,5 mln zł.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024