Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nowe trasy wspinaczkowe na Jurze w Suliszowicach

Facebook Twitter

Grupa ekiperów pracuje społecznie w ramach Projektu „kolczykujemy" Gminę Żarki. W tym roku oczyszczono i przygotowano do wspinania kilka nowych skał.

Kolejną atrakcją regionu dla wspinaczy stają się Suliszowice. Dokładnie 406 ringów i 33 łańcuchy umieszczono już w suliszowickich skałach.

Robimy akcję Bezpieczna Jura polegającą na tym, że wymieniamy stare tzw. ringi, czyli te miejsca, do których się liny zaczepia przy wspinaczce skałkowej. Jura jest mekką wspinaczki skałkowej, trzeba o tym pamiętać, najbardziej takim znanym i obleganym miejscem w Polsce i tu co roku takie akcje wspólnie z Polskim Związkiem Alpinizmu wykonujemy. W bardzo profesjonalny sposób pomagają Urzędy Marszałkowskie, które też dofinansowują te przedsięwzięcia. 

Mówi Adam Markowski ze Związku Gmin Jurajskich. Ringi i stanowiska przekazała Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” w ramach projektu „Bezpieczna Jura”. Dzięki temu zjeżdżających na Jurę amatorów wspinaczki i profesjonalnych ekiperów, można skierować na nowe, atrakcyjne dla nich trasy…

Nowe trasy uzbrajamy tam, gdzie są one już jakoś uzgodnione. Uzbrajamy nowe wejścia, nowe szlaki, bo one się ciągle pojawiają i jest to jedna z tych właśnie aktywności, z których Jura słynie i chcielibyśmy, żeby to wszystko odbywało się jak najbardziej możliwie bezpiecznie.

W akcji montowania wyposażenia tras wspinaczkowych biorą udział profesjonaliści, ale pomagają również mieszkańcy Suliszowic oraz Jurajska Grupa GOPR zapewniając bezpieczeństwo. Kolejnym krokiem jest wydanie mapy dla wspinaczy z aktualną informacją, wszystko w celu rozwijania naszej lokalnej turystyki…

Stowarzyszenie o nazwie „Związek Gmin Jurajskich” zajmuje się propagowaniem turystyki na Jurze i pokazywaniem jej piękna. Robimy to w sposób zbiorowy. Aktywności tutaj na Jurze można wykazywać naprawdę na różne sposoby czy to jazdą rowerem, chodzeniem z kijkami, wspinaniem się po skałach. Bardzo różne są te sposoby. Bardzo nam zależy, żeby pokazywać Jurę jako piękną krainę, bo ona taką jest. 

Dodaje i zachęca do aktywności na Jurze – Adam Markowski ze Związku Gmin Jurajskich.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj