Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nowe tablice informują o atrakcjach Jury. Geopark nową metodą na prezentowanie walorów jurajskich

Facebook Twitter

Na Jurze powstaje geopark, który przybliży urok naszych terenów mieszkańcom i turystom. Będzie miał funkcje edukacyjno-krajoznawcze. Odwiedzający dowiedzą się w parku: skąd się wzięły białe skały? Jak powstawały podziemne korytarze jaskiń? Dlaczego woda wypływająca ze źródła gdzieniegdzie znów znika?

fot. pgi.gov.pl

Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedź w Geoparku Północnej Jury. To wyznaczony na terenie siedmiu gmin obszar o szczególnych walorach. Już powstaje poświęcony mu przewodnik i mapa geoturystyczna. Wytyczane są też ścieżki tematyczne. „Na tropie jurajskich wapienników” to pierwsza, której tablice właśnie stanęły w terenie.

fot. pgi.gov.pl

Opowiada ona o starych piecach związanych z historią górniczą. Trasa powstała z ośmiu punktów w środku geoparku. Pierwszy zlokalizowany jest w Częstochowie na Złotej Górze, a ostatni w Niegowej. Ponadto, w każdej z gmin Geoparku Północnej Jury czekają na turystów tablice prezentujące mapę obszaru, jego różnorodność i historię.

Pomysłodawcą i realizatorem projektu jest zespół Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego.

 

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

 

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 marca 2023