Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nowe świadczenia dla rodzin od stycznia, informuje już rodziców ZUS w naszym regionie

Facebook Twitter

O nowym świadczeniu dla rodzin, które wejdzie w życie od stycznia, informuje już ZUS w naszym regionie. Od 1 stycznia na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od roku do 3 lat, będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie – to Rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO).

Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie składany wyłącznie w postaci elektronicznej. Pieniądze będą wypłacane tylko na konto bankowe. Od nowego roku kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał rodzinom z dziećmi w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko do 35 mies. życia.

Świadczenie ma być bezgotówkowe

– informuje rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Beata Kopczyńska. Wiadomo coraz więcej na temat rodzinnego świadczenia dla większych rodzin. Wiadomo, że pieniądze trafią do rodzin co miesiąc bez względu na ich zamożność:

Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach po 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie będzie niezależne od dochodów rodziny, a środki nie będą opodatkowane. Prawo do świadczenia będą mieć także ci rodzice, którzy już teraz mają dwoje lub więcej małych dzieci, wówczas świadczenie będzie przysługiwało za okres od dnia wejścia w życie ustawy do końca 35 mies. życia tego dziecka, na które kapitał przysługuje.

Kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał rodzinom z dziećmi w maksymalnej wysokości 12 tys. zł

– informowała rzecznik ZUS w naszym regionie. W nowych przepisach pojawi się jeszcze jedna forma dofinansowania, tym razem dla instytucji które opiekują się naszymi dziećmi:

Dofinansowanie do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci. Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł mies. na dziecko w żłobku, w klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, przekazywane bezpośrednio instytucji. Też nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe. Dofinansowanie dotyczyć będzie dzieci, które nie będą objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym, chodzi np. o pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie

informowała nas Beata Kopczyńska ze śląskiego ZUS-u. Nowe świadczenia wchodzą w życie od 1 stycznia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2022