Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nowe stawki za centralne ogrzewanie w ZGM. Mieszkańcy pytają – my interweniujemy [INTERWENCJA RADIA JURA]

Facebook Twitter

"Powinniśmy być na czas i z wyprzedzeniem powiadamiani o podwyżkach opłat...", pisze nasza słuchaczka Anna. Pytanie dotyczy informacji o nowych stawkach za centralne ogrzewanie, jaki trafiają do lokatorów zasobu komunalnego.

Jak pisze mieszkanka Częstochowy:

…dzisiaj wyjęłam ze skrzynki zawiadomienie o podwyżce. Pismo zostało wystawione 31.01.2023, a podwyżka obowiązuje od 1.01.2023.Wszyscy lokatorzy w lutowym czynszu będą musieli uwzględnić podwyżkę za styczeń. Z tego co czytałam, spółdzielnie muszą poinformować lokatorów o podwyżkach minimum 3 miesiące wcześniej. A tutaj jest na odwrót.

O komentarz poprosiliśmy częstochowski ZGM.

Anna Wojtysiak: Podniesienie cen energii cieplnej i elektrycznej, gazu czy wody nie jest w żaden sposób związane z czynszem. Nie stanowi to podwyżki czynszu. Czynsz, a tak zwane media to jest zupełnie osobna kwestia. W tym wypadku ZGM TBS jest tylko pośrednikiem. Fortum poinformowało nas o podwyżce w drugiej połowie stycznia bieżącego roku, a my o fakcie podwyżki poinformowaliśmy mieszkańców.

Okazuje się, że to nie spóźnienie zarządcy budynków dotyczący informacji dla lokatorów, wyjaśniała nam Anna Wojtysiak z częstochowskiego ZGMu.

Anna Wojtysiak:: Jeszcze raz podkreślam podwyżka stawki za centralne ogrzewanie wprowadza Fortum, czyli dostawca ciepła dla mieszkańców Częstochowy, a nie zarządca nieruchomości. Oczywiście chcielibyśmy, by te opłaty były jak najmniej problematyczne, czuć uczciwe dla mieszkańców. Niestety na większość z nich nie mamy realnego wpływu. Są to opłaty niezależne od miejskiego zarządcy nieruchomości. Podwyżka to skutek decyzji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z dnia 15 grudnia 2022 roku.

Podobne informacje o podwyżkach stawek za media, w tym za ciepło dostarczane do mieszkań, swoimi lokatorom rozsyłają również pozostałe spółdzielnie mieszkaniowe w Częstochowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lutego 2024