Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nowe przepisy i wyższe mandaty na nic się zdadzą, jeżeli wszyscy nie zachowają bezpieczeństwa

Facebook Twitter

Nowy taryfikator mandatów nie zmieni konieczności zachowania ostrożności na drogach. Apele o rozwagę policja kieruje i do kierowców, i do pieszych, jak i rowerzystów czy osób na hulajnogach elektrycznych.

Jaka jest nasza wiedza na temat nowych przepisów i zmian w kodeksie? Pytaliśmy miejskiego komendanta policji:

Przekaz bezpośrednio przez media, również dzięki naszej profilaktyce, dzięki działaniom naszych policjantów powoduje to, że ta wiedza jest dużo większa, dużo szersza. Oczywiście najszybciej rozchodzą się informacje, które mówią, ile będą kosztowały mandaty, ale jest wiele ważniejszych danych, które powinniśmy szybciej pozyskać – przede wszystkim kwestia związana z przejściami dla pieszych, czyli bezpośrednio pierwszeństwem pieszego na przejściu, ale przy zachowaniu elementu mówiącego o zachowaniu nadmiernej wrażliwości w momencie, kiedy wchodzimy. Chronimy również siebie

– ocenia inspektor Dariusz Atłasik. Dla bezpieczeństwa wszystkich musimy nie tylko zredukować prędkość. Policja nie rezygnuje z prewencji i kampanii profilaktycznych w nowym roku. Niedawno komenda podsumowała akcję „Błyszczę przykładem”, która przypomina szczególnie w zimie o konieczności noszenia odblasków:

Prędkość tak naprawdę to jest jeden z podstawowych elementów, nie licząc alkoholu, który powoduje największe zagrożenie dla nas wszystkich i dla siebie samych, dla uczestników chronionych i niechronionych. Ale nie tylko prędkość, też kwestie związane z widocznością naszych pieszych, z oświetleniem przejść, zbieżnych, które spełnione wszystkie dają nam efekt w postaci bezpieczeństwa. Temat bardzo trudny, ale po to właściwie ta profilaktyka m.in. żeby to bezpieczeństwo podnosić.

Mundurowi przestrzegają też osoby, które poruszają się po drogach nie kierując samochodem. One muszą być widoczne i czujne szczególnie:

Są to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego i względem pieszych ustawa trochę rozszerzyła uprawnienia, natomiast dobrze by było, że kierowca i pieszy nawiązywali ze sobą relację podczas sytuacji, gdy ten pieszy wchodzi na przejście. Relacja wzrokowa, żeby pieszy odczuwał i kierowca też miał poczucie, że pieszy bezpiecznie może przejść i opuścić przejście dla pieszych

– dodaje asp. szt. Grzegorz Wilczyński, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego w Częstochowie.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024