Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nowe osiedle w Częstochowie

Facebook Twitter

To bardzo dobra wiadomość. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS wybuduje nowoczesne osiedle na wynajem komunalny na Parktice. Przy ul. Łódzkiej - na północ od ul. Okulickiego - ma powstać 13 bloków z 350 mieszkaniami.

Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się pod koniec 2022 roku:

Prezydent zwrócił się do rady miasta Częstochowy o przekazanie terenów w okolicach ul. Łódzkiej, od tej strony zachodniej ul. Łódzkiej. To różnie się określa, niektórzy mówią, że to jest już Parkitka, inni że Kiedrzyn, część mówi na to jeszcze Tysiąclecie, ale to przecież nie o to chodzi. Są to bardzo dobre tereny. Jestem bardzo wdzięczny, ponieważ to nie są tereny bardzo oddalone. Jest to taka dzielnica, która się rozbudowuje, nowoczesna. I właśnie chciałbym, żeby te bloki, które tam powstaną, stanowiły o nowoczesności miasta Częstochowy.

– to ma być wizytówka miasta – mówi Paweł Konieczny. Prezes spółki ZGM TBS dodaje że, pracownia architektoniczna przygotowała już projekt zagospodarowania terenu, gdzie ma powstać osiedle:

Pani architekt wskazała, że na tym terenie powinny powstać budynki 4-poziomowe z garażami w piwnicy oczywiście i z dużą ilością zieleni, ponieważ teren ten jest terenem, który ma plan zabudowy przestrzennej, w związku z czym tam jest określone, że tej zieleni musi być dosyć dużo tzn. około 70% terenów zielonych, także myślę, że bardzo taki teren przyjazny środowisku. Nie będzie oczywiście tak, że będzie to blok wybudowany koło bloku i sąsiedzi będą sobie w okna zaglądali. Tu musi być przestrzeń, tu musi być pewien komfort zamieszkania. 

To będą budynki czteropoziomowe z podziemnymi garażami. Całość otoczona dużym pasmem zieleni. Osiedla ma być wzbogacone o odnawialne źródła energii:

Muszą być zastosowane te nowoczesne technologie w budownictwie co do, przede wszystkim, oszczędzania energii, jak również co do pozyskiwania tej energii poprzez fotowoltaikę, jak również chcielibyśmy zastosować metody oszczędzania wody, aby używać deszczówki, czy do spłukiwania muszli czy do podlewania tak, aby tej czystej wody zużywać jak najmniej.

– to ma być ekologiczne budownictwo, podkreśla Paweł Konieczny. Znamy już też szczegóły dotyczące metrażu planowanych mieszkań.

Budynki same mają być budynkami nowoczesnymi z windami, mieszkania o stosunkowo dużym metrażu. Chcielibyśmy, żeby nie były to takie klitki po 30 m tylko, żeby mieszkanie jednopokojowe miało 40 m, że te mieszkanie 2-pokojowe były po 60 m i 3-pokojowe ponad 70 m, także tutaj stawiamy na taki komfort. Łącznie planujemy, że na tych terenach, jakie obecnie spółka otrzymuje, bo jeszcze nie podpisaliśmy aktu notarialnego, ale otrzymuje od gminy powstanie 360 mieszkań. Będzie to 11, 12 może 13 budynków. 

Łącznie powstanie 360 mieszkań w 10-11 budynkach. Każdy ma zostać wyposażony w windę. Z jakiś środków planowana jest budowa osiedla?

Mieszkańcy, którzy będą chcieli w tym budynku zamieszkać będą musieli wyłożyć tzw. partycypację – jakiś % od wartości przyszłego mieszkania. Budynek taki zbudowany z środków, które po pierwsze są własnością spółki – to jest czy tereny, czy jakieś nakłady finansowe na uzbrojenie itd., czy chociażby projekty budynków z pożyczki, którą chcemy zaciągnąć Banku Gospodarstwa Krajowego oraz z partycypacji mieszkańców i dopiero ten montaż finansowy, kiedy jest złożony – inaczej mówiąc – mamy pieniądze na wybudowanie budynku, wtedy następuje rozpoczęcie budowy. Ważne jest to, że kredyt nie obciąża poszczególnych mieszkańców, tylko obciąża spółkę.

Budowa osiedla teoretycznie ma zakończyć się do końca 2022 roku, to jednak nie jest ostateczny termin…

Chcielibyśmy na koniec 2022 roku oddać pierwsze budynki, w zależności od tego, ilu będzie chętnych, bo jeżeli będziemy mieć chętnych na trzy budynku to wybudujemy jednocześnie trzy budynki a następne budynki będziemy przygotowywać niejako w formie projektu. Jeszcze naboru nie prowadzimy, dlatego bo nie mamy jeszcze planów budynków, ponieważ każdy tutaj będzie proszony, każdy kto będzie chciał zamieszkać będzie musiał wskazać swoje przyszłe mieszkanie. Jak wskaże, to wtedy będziemy wiedzieć, jaki jest metraż tego mieszkania, czy z garażem czy bez, czy też z miejscem postojowym – to wszystko ma wpływ na cenę i wtedy dopiero oblicza się tę partycypację. Myślę, że 360 mieszkań w perspektywie 5-6 – trudno powiedzieć ilu – lat, to jest tyle, żeby w jakiś sposób nasycimy rynek

– informuje Paweł Konieczny, prezes spółki ZGM TBS.

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2021