Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nowe informacje w sprawie zanieczyszczenia Kocinki

Facebook Twitter

Nadal nie udało się znaleźć winnych zanieczyszczenia rzeki Kocinki w gminie Mykanów. Sprawą zajmuje się policja i WIOŚ.

Przypomnijmy, na początku ubiegłego tygodnia, wędkarze zaalarmowali o dziesiątkach śniętych ryb. Rzeka Kocinka uznawana była za jedną z najczystszych w naszym regionie.

Trzeba zaapelować do wszystkich, którzy coś wiedzą w tej sprawie, żeby zawiadomili czy policję, czy nas tutaj wędkarzy z Koła Mykanów. Prosimy o jakiś telefon, jakieś wskazówki kto nam tę rzekę zanieczyścił. Rzeka została zanieczyszczona od mostu w Nowym Kocinie, już mamy takie potwierdzone fakty przez badania rzeki, że to właśnie zanieczyszczenie tam od tego miejsca się zaczęło. Prosimy wszystkich, którzy coś widzieli, o kontakt.

– o pomoc do świadków, apeluje prezes koła Mykanów PZW Paweł Wroński. Rzeka została zanieczyszczona 12 lub 13 listopada.

Rzeka jest wytruta na długości około 10 km, nie ma żadnego życia w tej rzece. Nie można na sztuki określić tych wszystkich ryb – ile tych ryb mamy otrutych, można to liczyć w tysiącach sztuk. Nie tylko mieliśmy pstrągi potokowe, ale mieliśmy również lipienia, również minogi, które są prawem chronione. Naprawdę bolejemy, bo często widzieliśmy, jak te minogi nam się wycierają na Kocince. Jest straszna tragedia. Muszę dodać, że nie ma żadnego życia w rzece, wszystkie robaki, wszystkie żyjątka też są wytrute.

Wyniki badań próbek pobranych przez WIOŚ do analizy będą znane najwcześniej za tydzień. Pawła Wrońskiego pytaliśmy też o to jak długo potrwa odtworzenie rybostanu w rzece Kocince.

Jeśli będziemy mieć jakieś wsparcie od ludzi, instytucji, które by tu nam mogły pomóc przy zakupie ryb, pozyskaniu materiału, żebyśmy mogli tę rzekę otworzyć – ja myślę, że gdzie w granicach od 3 do 5 lat. 

Wędkarze i policja apelują do świadków o pomoc w ustaleniu sprawcy zanieczyszczenia. Anonimowość jest gwarantowana.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj