Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nowe formy pielgrzymowania – hybrydowe i online. Na Jasnej Górze podsumowują aktywność i odwiedziny w 2022 roku

Facebook Twitter

Jasna Góra podsumowała ostatni rok pielgrzymkowy. W 2022 roku, po latach pandemicznych, liczba odwiedzających sanktuarium znowu wzrasta, choć ciągle nie wróciła do statystyk z 2019 roku.

fot. facebook.com/JasnaGoraNews

W ostatnich latach chętniej wierni odwiedzali Jasną Górę za pomocą platform streamingowych. W 2022 roku, mimo zniesienia obostrzeń, wirtualnie odwiedziło sanktuarium ponad 24 mln osób z całego świata:

O. Waldemar Pastusiak: W roku 2018 były to tylko 4 mln 805 tys., w 2019 było to już dwukrotnie wyżej, w 2020 to już były 23 mln osób. Warto też zauważyć, że 20 mln osób łączyły się z nami z Polski, natomiast pozostałe prawie 5 mln to już jest wielkie bogactwo krajów począwszy od Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch, Białorusi, Francji, Kanady, Holandii, Austrii, więc widzimy, że modlitwa z Jasnej Góry dociera na cały świat

– podsumowuje o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry. W 2022 roku spadła liczba pielgrzymek autokarowych, co może wiązać się ze strachem przed podróżowaniem w większej grupie ludzi. Powstały za to nowe formy pielgrzymowania do Częstochowy:

O. Waldemar Pastusiak: Pielgrzymowanie trochę się zmienia, czasami przybiera ono formę hybrydową. Nie wszyscy mogą np. 9 dni poświęcić na marsz w pielgrzymce i np. dojeżdżają, na weekend idą, modlą się i muszą wracać do pracy. Kiedyś tego nie było. Teraz w takie formie po pandemii, kiedy były różne możliwości pielgrzymowania, ludzie próbują odnaleźć siebie i w jakiś sposób być na pielgrzymce, kiedy wydawałoby się, że się nie da. Nowością w tym roku było także to, że przygotowaliśmy całe transmisje wejść pieszych pielgrzymek ze szczytu jasnogórskiego. Miało to bardzo wysoką oglądalność. Wszyscy ci, którzy nie mogli być na pielgrzymce albo chcieli zobaczyć swoich najbliższych mogli to uczynić

– dodaje kustosz jasnogórski o. Waldemar Pastusiak.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2023