Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nowa Kaplica św. Jana Pawła II na Jasnej Górze – w jej centrum relikwiarz z krwią papieża

Facebook Twitter

Relikwiarz z krwią papieża, pastorał oraz duży obraz z wizerunkiem Ojca Świętego w ornacie z logo VI Światowych Dni Młodzieży. M.in. to można zobaczyć na Jasnej Górze w nowej Kaplicy św. Jana Pawła II. Znajduje się pomiędzy Wieczernikiem a Kaplicą Sakramentu Pokuty.

fot. czestochowa.pl

Głównym elementem wystroju nowej kaplicy jest duży obraz z wizerunkiem Jana Pawła II, w ornacie z logo VI Światowego Dnia Młodzieży. Jego autorem jest paulin, kustosz jasnogórskich zbiorów wotywnych, o. Stanisław Rudziński. Na ścianie umieszczone są stacje drogi krzyżowej – rzeźby wzorowane na Golgocie okalającej jasnogórskie Wały. W kaplicy znajduje się też replika krzyża – pastorału, który Jan Paweł II ofiarował na Jasną Górę w 1983 r. Kaplica przeszła gruntowny remont. Realizacja prac, ze względu na ich rozmaitość – od budowlanych, przez oświetleniowe, klimatyzacyjne trwała kilka lat.

Ściany nowej Kaplicy zdobi wapienny kamień a lukarny ozdobione są herbami: Jana Pawła II i Zakonu Paulinów a także znakiem maryjnym.

Dziesiątki innych wotów związanych z Janem Paweł II możemy oglądać w muzeach 600-lecia czy Bastionie św. Rocha. Te najcenniejsze: przestrzelony pas sutanny, złoty różaniec i serce umieszczone są w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

źródłu: BPJG

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2021