Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nowa inicjatywa na rzecz wsparcia rodzin i dzieci, do reagowania w trudnej sytuacji

Facebook Twitter

Stowarzyszenie Etoh stworzyło w mieście inicjatywę społeczną, w celu wsparcia tzw. ustawy o ochronie małoletnich. Przepis został przygotowany przez wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego i złożony w Sejmie.

Fot. Pixabay

Nowa inicjatywa na rzecz wsparcia rodzin i dzieci

Również w Częstochowie trwa zbieranie podpisów po to, aby usprawnić system opieki nad dziećmi, a także zwrócić uwagę na przemoc wobec dzieci.

Dawid Sztajner: W tych poprawkach jest kilka bardzo fajnych propozycji, m.in. jest to analiza szczególnych przypadków przemocy. Analiza miałaby mieć na celu to, żeby przyjrzeć się tym sytuacjom, gdzie system mógł zareagować inaczej i gdzie instytucje mogłyby zachować się lepiej, gdzieś tam w tym łańcuchu komunikacyjnym, gdzie kto popełnił błąd, nie po to, żeby rozliczać ludzi, tylko po prostu, żeby wprowadzać zmiany, które ulepszono całkowicie system. Jest to bardzo ważne. W takich tragedii powinniśmy wyciągać szczególne wnioski i reagować jak najszybciej się tylko da

– mówi Dawid Sztajner ze Stowarzyszenia Etoh w Częstochowie. Nowa ustawa proponuje kwestionariusz, który pracownikom różnych instytucji jednoznacznie wskaże, czy należy daną sprawę zgłaszać kolejnym organom. Ma on pozwolić na zdecydowanie szybszą i skuteczniejszą reakcję:

Dawid Sztajner: Wprowadzenie pewnych nieistniejących na ten moment procedur, zachowań w różnych instytucjach, czy to w przedszkolach, szkołach, MOPSach, GOPSach, czy w innych instytucjach. I te procedury pozwoliłyby na to, żeby osoby pracujące w tych instytucjach mogły poczuć się bezpieczniej. Ponieważ co innego jest postępować tak, jak mnie się wydaje, a co innego mieć za sobą pewne argumenty, że zgłaszam temat gdzieś indziej, bo mam pewne obawy. Według tych procedur muszę to zrobić niż podjąć decyzję samemu.

Dlatego działacze Etoh podjęli działania w celu utworzenia w Częstochowie miejsca przyjaznego dzieciom oraz ich rodzicom. Ma mieć na celu pomoc w rozwiązywaniu konfliktów w rodzinie.

Dawid Sztajner: Miałaby świadczyć pomoc psychologiczną dzieciom i młodzieży oraz rodzicom, służyć radą i starać się być czynnikiem pozytywnym w kształtowaniu właściwych zachowań u rodziców i metod wychowawczych, żeby oni mieli gdzie przyjść i omówić swoje ewentualne problemy. I ostatnim zdaniem, którym ta placówka miałaby się zająć, byłaby organizacja szkoleń dla osób pracujących w przeróżnych instytucjach, osób, które dzieci mogą spotykać na swojej drodze w związku z albo podejrzeniem przemocy, albo już tą przemocą uznawaną

– wymienia Dawid Sztajner. Tym samym pracowników nowej placówki można wyposażyć w umiejętności i kompetencje, dla wsparcia istniejących i działających w Częstochowie instytucji udzielających pomocy rodzinom.

Fot. Facebook – Stowarzyszenie ETOH

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj