Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nowa fundacja w Częstochowie już działa. Ma wspierać lokalność, pomagać młodzieży i uchodźcom

Facebook Twitter

SmartCzestochowa, czyli nowa fundacja o szerokim zakresie działania już pomaga na terenie miasta. Jej uruchomienie wpisuje się też w masową pomoc dla ukraińskich uchodźców.

fot. smartczestochowa.pl

Zakłada kompleksową opiekę nad przybyszami ze wschodu, ale chce uzupełniać też obszary wsparcia już oferowane w Częstochowie. Będzie ponadto działać na rzecz miasta i jego mieszkańców oraz szeroko wspomagać młodzież:

Chcemy wnieść jakąś cegiełkę do tego, żeby pomóc młodzieży. Bezpłatne szkolenia, ale na wysokim poziomie, z udziałem profesorów z naszych częstochowskich uczelni, czasem może też ekspertów z zewnątrz. Chcemy też – nie będę ukrywał, że jednym z naszych projektów jest projekt o nazwie „Obiektywnie o Częstochowie”. Uważam, że brakuje w Częstochowie takiego miejsca, gdzie powstawałaby głębsze analizy na temat sytuacji w mieście. Analizy będziemy zamawiali, będziemy informować jako media mieszkańców. Każda taka analiza to będzie poważne opracowanie

– mówi założyciel fundacji Konrad Głębocki, znany częstochowski samorządowiec, związany z Politechniką Częstochowską. Przygotowania do powołania fundacji do życia trwały od jesieni ubiegłego roku:

Idea fundacji narodziła się z pasji do miasta Częstochowy. Chcemy bardzo różnorodne działania prowadzić – zarówno pomoc uboższym częstochowianom, jak i wsparcie dla młodych ludzi, dla ich rozwoju, także pogłębiona analiza na temat miasta, również pomoc uchodźcom. Mamy już pilotażowe projekty. Sam byłem na granicy w Korczowej. Staramy się im pomagać kompleksowo. Pomagamy też w oparciu o wywiady z tymi osobami, jakie są ich potrzeby.

W kwestii zrywu pomocowego dla wojennych uchodźców nie ma mowy o żadnej rywalizacji. Do zaopiekowania się obywatelami Ukrainy można wciąż włączyć się na wielu polach:

Nasza fundacja chce trochę bardziej uzupełniać te wspaniałe rzeczy, które się już dzieją, które robi Caritas łącznie z miastem plus do tego mamy działalność wielu organizacji pozarządowych, ale mam wrażenie, że duża część z tej działalności skupia się na pomocy doraźnej. Potrzebujemy takiej pomocy dla tych ludzi, żeby oni mogli zacząć funkcjonować, zacząć pracować, jeśli chcą, pomocy bardziej zorganizowanej

– dodaje Konrad Głębocki, fundator SmartCzęstochowa. Fundacja już rozpoczęła swoje pierwsze projekty na terenie miasta.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 lutego 2023