Norwid Częstochowa w kolejnym sezonie wystąpi w PlusLidze! To dlatego, że wycofał się Jastrzębski Węgiel
Pod względem sportowym, Norwid Częstochowa nie zdołał utrzymać się w PlusLidze w sezonie 2025/26 i w następnym roku rozgrywkowym - 2026/27, powinien występować na jej zapleczu. Ponieważ jednak z rozgrywek wycofał się Jastrzębski Węgiel, Częstochowianie pozostaną w PlusLidze. Stosowny komunikat w tej sprawie wydała już Polska Liga Siatkówki (PLS).

Szacowany czas czytania: 01:44
Norwid Częstochowa w kolejnym sezonie wystąpi w PlusLidze! Utrzymanie zawdzięcza wycofaniu ekipy z Jastrzębia
Z całą pewnością nie tak wyobrażali sobie miniony już dla nich sezon siatkarze oraz kibice Norwida Częstochowa. Częstochowska drużyna w stawce najlepszych polskich drużyn była zdecydowanie najsłabsza. W 26 meczach, Norwid zdobył 17 punktów. O 6 mniej niż przedostatni zespół z Chełmu.
W normalnych okolicznościach, oznaczałoby to, że Częstochowianie w kolejnym sezonie będą występować na drugim szczeblu rozgrywkowym. W związku jednak z tym, co wydarzyło się w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie tamtejszy JSW Jastrzębski Węgiel, opuszczony przez sponsora strategicznego – Jastrzębską Spółkę Węglową, zdecydował wycofać się z rozgrywek, w następnym sezonie – Norwid, pozostanie w PlusLidze. Klub ogłosił tę informację w swoich mediach społecznościowych.
„Norwid zostaje w PlusLidze”
– przekazano za pośrednictwem Facebook’owego profilu, Częstochowian, odsyłając do komunikatu Polskiej Ligi Siatkówki, czyli organizatora rozgrywek PlusLigi.
W nim zaznaczono, iż utrzymanie Norwida to efekt wycofania się czterokrotnych mistrzów Polski z Jastrzębia. Podano też, że rezygnacja Jastrzębian wpłynęła do PLS przed końcem rundy zasadniczej nadal trwającego jeszcze sezonu PlusLigi.
W Polskiej Lidze Siatkówki tłumaczą, że zaszły przesłanki, które w rozumieniu regulaminu sprawiają, iż miejsce po JSW Jastrzębskim Węglu należy się drużynie, która zajęła ostatnie miejsce po rundzie zasadniczej sezonu 2025/26.
To jest przez spółkę Klub Sportowy Norwid Częstochowa Sp. z o. o., prowadzącą klub Steam Hemarpol Politechnika Częstochowa
– wskazują władze Polskiej Ligi Siatkówki.
W PLS podkreślają jednak, że dopuszczenie Norwida do rozgrywek PlusLigi w sezonie 2026/27 ma charakter warunkowy.
I jest uzależnione od spełnienia wszystkich obowiązków licencyjnych i regulaminowych
– napisano w komunikacie wydanym przez Polską Ligę Siatkówki, w którym zaznaczono też, iż pozostanie Częstochowian w PlusLidze w kolejnym sezonie nie wpływa na zasady awansu do PlusLigi z I Ligi, gdzie rozgrywki nadal się toczą.
Steam Hemarpol Politechnika Częstochowa przegrywa ze Skrą Bełchatów. To oznacza spadek z PlusLigi