Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Niższa sprzedaż biletów MPK powodem strat w budżecie miasta

Facebook Twitter

Ponad 10 mln zł – tyle wynosi dziura w przychodach Częstochowy z braku sprzedaży biletów na komunikacje miejską spowodowana epidemicznymi obostrzeniami.

Władze częstochowskiego MPK prognozują, że ta kwota może wzrosnąć, ale na razie finansów spółki nie chcą poprawiać po przez np. podwyżki cen biletów:

Miejmy nadzieję, że idą lepsze dni, że nie będzie innych obostrzeń, które w tej chwili obowiązują. Na początku, kiedy została wprowadzona w Polsce pandemia wiem, że tak naprawdę tylko kilka osób mogło podróżować autobusami 12-metrowymi. W tej chwili już się to zmieniło, jest lepiej . Jakie straty? W tej chwili szacujemy, że będzie to delikatnie ponad 10 mln i miejmy nadzieję, że to się nie pogłębi. 

Mówił prezes częstochowskiego MPK- Mariusz Sikora. Miejski przewoźnik liczy na to, że wprowadzenie roboczego rozkładu jazdy i większa liczba pasażerów poprawi finanse przedsiębiorstwa, dzięki większym przychodom ze sprzedaży biletów:

Miejmy nadzieję, że to nie wpłynie negatywnie, jeżeli chodzi o przyrost zachorowań, że to jednak będzie się powoli cofało. I my robimy wszystko z naszej strony by ta podróż autobusami była i komfortowa, i bezpieczna, ale nie tylko jeśli chodzi o warunki drogowe, ponieważ dezynfekujemy często te autobusy, tak żeby można było też również pod kątem pandemii bezpiecznie nimi podróżować. 

Decyzją radnych, ostatnio MPK otrzymało wsparcie od miasta w wysokości 10 mln zł:

Otrzymaliśmy dokapitalizowanie z Urzędu Miasta, tu dzięki staraniom Pana Prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka udało się w dwóch transzach pozyskać 10 mln złotych. Natomiast te pieniądze, o których mówimy teraz z dokapitalizowania one przeznaczone są tak naprawdę na tę dużą inwestycję w mieście, która w tej chwili jest realizowana – mówię tutaj o przebudowie linii tramwajowej.

Część ze wspomnianych środków poszła na zakup nowych tramwajów:

Już na zajezdni mamy 9 nowych Twistów, jeszcze został tylko 1 do dowiezienia i tutaj musimy zapewnić środki finansowe na wkład własny i na podatek VAT, więc to też są niemałe pieniądze i te 10 mln z Urzędu Miasta będziemy chcieli przeznaczyć właśnie na wkład własny do inwestycji. 

Także redukcja etatów w częstochowskim MPK nie jest brana pod uwagę, aby poprawić kondycję spółki.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj