Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nikt nie interesuje się Zespołem Parkowo-Pałacowym w Koniecpolu. Zabytek niszczeje!

Facebook Twitter

"Zespół Parkowo-Pałacowy w Koniecpolu padł ofiarą wandali i jej systematycznie niszczony"- alarmują nas mieszkańcy. Obiekt wzniesiono w początkach XVII wieku, ale niestety okres świetności pałac ma za sobą.

fot.pixabay.com

Kompleks budowali najpierw Aleksander a później jego syn hetman Stanisław Koniecpolski. W historii swego istnienia Pałac zmieniał wielokrotnie właścicieli, byli nimi w kolejności: Koniecpolscy, Czapscy, Lubomirscy oraz Potoccy – ostatni właściciele Pałacu. W swojej historii podlegał także przebudowie, bo powstał jako zamek obronny by stać się pałacową rezydencją. Po wojnie popadł w ruinę, a odbudowany stał się Domem Kultury. Jednak nowy właściciel pałacu nie interesuje się losem zabytku. Cały teren parku i pałacu, pałacowych oficyn stale się pogarsza i jest nieustannie dewastowany. Ponad dwa lata temu dokonano podpalenia amfiteatru w parku. Zniszczony został hotel jaki mieści się za kompleksem.

Jak piszą mieszkańcy Koniecpola, losem zabudowań nie interesuje się prywatny właściciel, nie interweniuje konserwator zabytków, pałac jest wpisany do rejestru zabytków wraz z pałacowymi oficynami. Jest bezcenny z uwagi na historyczną przeszłość, i był jednym z najpiękniejszych pałacyków w Polsce południowej. Piszący do nas słuchacz apeluje, aby władze Koniecpola postarały się ocalić miejsce od zniszczenia.

 

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj