Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Niepokojące statystyki wypadków z udziałem m.in. pieszych. Policja przypomina elementarne zasady

Facebook Twitter

W ubiegłym roku w 169 wypadkach tzw. niechronionych uczestników ruchu, zginęło 6 pieszych i 4 rowerzystów.

Policyjne statystyki z częstochowskich ulic mogą przerażać, tym mocniej, że w ciągu kilku miesięcy tego roku już 6 osób pieszych straciło życie w wypadkach.

Apelujemy do niechronionych uczestników ruchu drogowego – przed wejściem na jezdnię należy upewnić się, że bezpiecznie przejdziemy na drugą stronę, w tym celu trzeba się rozejrzeć i to kilkukrotnie i upewnić, że wszyscy kierujący nas dostrzegli i ustąpią nam pierwszeństwa. Ponadto będąc na środku jezdni trzeba się rozejrzeć jeszcze raz. Nigdy nie należy wchodzić na przejście dla pieszych wprost pod koła nadjeżdżającego pojazdu. 

Dlatego policja przypomina elementarne zasady, o których na drodze muszą pamiętać wszyscy. Jak mówi podinsp. Sabina Chyra-Giereś z częstochowskiej policji, nagminna jest za duża prędkość samochodów przed pasami, ale i piesi nie są bez winy. Wiele potrąceń to efekt wejścia na jezdnię przed, a nie za pojazdem:

Samochód w miejscu się nie zatrzyma, a my jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego odniesiemy poważne obrażenia. Bądźmy ostrożni i przezorni, stosujmy zasadę ograniczonego zaufania i przede wszystkim bądźmy widoczni na drodze i dla własnego bezpieczeństwa nośmy odblaski o każdej porze, nawet na obszarze zabudowanym, i nawet w ciągu dnia

– apelowała i ostrzegała Sabina Chyra-Giereś, rzecznik miejskiej komendy w Częstochowie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj