StartWiadomość dnia Wiadomości

Niepokojące statystyki! Nowotwory staną się niebawem pierwszą przyczyną zgonów

To ponad 1 220 zielonych kart wydanych od początku roku. Wtedy wprowadzono w życie pakiet onkologiczny. Dzięki takiej karcie pacjent, u którego podejrzewa się nowotwór złośliwy, ma dostęp do szybkiej diagnostyki, która ma zwiększyć jego szanse na wyleczenie.

W ciągu czterech tygodni powinno być potwierdzone lub wykluczone podejrzenie nowotworu złośliwego, a w ciągu dziewięciu przeprowadzone powinny być wszystkie badania niezbędne do rozpoczęcia leczenia.

Taki pacjent nie czeka w kolejkach na specjalistyczne badania. To ważne, by nie oszczędzać na leczeniu nowotworów, bo wszystkie dane mówią o tym, że im wyższe nakłady finansowe, tym większe sukcesy medyczne.

A dziś w kraju na raka zapada rocznie 150 tysięcy osób. Polskie Towarzystwo Onkologiczne szacuje, że w 2025 roku ta liczba wzrośnie do 185 tysięcy. Na Śląsku najwięcej osób umiera na raka piersi, głowy i szyi, a także na raka przełyku, żołądka i trzustki.

Pomimo sporej wykrywalności, do najmniejszych należy umieralność na nowotwór stercza, jajnika czy płuc, a także nowotwory układy krwiotwórczego.

Zostaw komentarz