Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Niepełnosprawni częstochowianie będą mieć swoich asystentów

Facebook Twitter

W najbliższy tygodniach zostanie wdrożony rządowy program, który zakłada osobistą pomoc niepełnosprawnym w wielu czynnościach życia codziennego.

fot. stevepb \ pixabay.com

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekazało magistratowi na ten cel 1 mln zł.

Jest to program przeznaczony dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnością ze znacznym lub umiarkowanym stopniem, zamieszkałych na terenie miasta Częstochowy i oczywiście realizowany w naszym mieście. Celem tego programu jest przede wszystkim pomoc w wykonywaniu codziennych czynności, w funkcjonowaniu w życiu społecznym, poprzez usługi asystenta. Będzie to osoba, która będzie niepełnosprawnym pomagała w różnych życiowych sytuacjach ale chodzi tutaj przede wszystkim o to, żeby zapobiegać wykluczeniu, dyskryminowaniu i umożliwienie tym osobom w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. Asystent przede wszystkim będzie pomagał w takich rzeczach jak np. pójście na zakupy ale z warunkiem udziału tej osoby z niepełnosprawnością. Czyli to nie jest osoba, którą wyślemy na zakupy za nas. Chodzi o to, żeby ta osoba z niepełnosprawnością mogła się włączyć w to życie społeczne i w nim uczestniczyć.

Jakie będą wykonywane inne usługi asystenckie?

Przykładowo wspólne wyjście, pomoc w powrocie lub dojeździe do danego miejsca np. do pracy, na uczelnie, do miejsc kultury, do miejsc edukacji, rozrywki, więc to wsparcie jest bardzo szerokie. To również wsparcie w załatwieniu różnych spraw urzędowych, w kontakcie z różnymi organizacjami po to, aby ta osoba z niepełnosprawnością jak najpełniej mogła uczestniczyć w życiu społecznym. Taka pomoc będzie realizowana w Częstochowie przez fundacje i stowarzyszenia W tej chwili rozstrzygnięty został konkurs, natomiast jest to jeszcze bardzo wczesny etap tego postępowania. Jeśli chodzi o warunki uczestnictwa, to tutaj chodzi o jak najszerszy dostęp. Czyli nie będzie żadnej decyzji administracyjnej, jakiegoś wywiadu środowiskowego. Wystarczy być osobą z niepełnosprawnością ze stopniem umiarkowanym bądź znacznym i to uprawnia już do skorzystania z tego programu poprzez wypełnienie odpowiedniego wniosku w postaci karty zgłoszenia.

– mówiła Olga Dargiel z częstochowskiego MOPS-u.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj