Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

#NieKłamRatownikom

Facebook Twitter

Bądź odpowiedzialny. Nie narażaj pracowników służby zdrowia na zakażenie koronawirusem. O akcji #NieKłamRatownikom mówi w Radiu Jura Piotr Jakubowski ratownik medyczny z częstochowskiego pogotowia.

Mimo próśb i apeli, a także szerokiego wywiadu prowadzanego przez dyspozytorów zdarzają się przypadki, kiedy pacjenci nie mówią prawdy:

Mimo, że te osoby są pytane wielokrotnie, niestety dopiero na wizycie, że taka osoba miała kontakt z kimś z zagranicy, ewentualnie ludzie robią sobie żarty. Były takie zgłoszenia. Były zdarzenia, gdzie jechało się do pacjenta z normalnymi objawami bólu w klatce piersiowej i podczas transportu nagle pacjent przypomina sobie, że mógł mieć kontakt z kimś z zagranicy. To jest dla nas, służby medycznej bardzo niebezpieczne, ponieważ taki zespół już trzeba poddać kwarantannie.

Piotr Jakubowski przestrzega: ukrywając fakty o swoim stanie zdrowia, kontakcie z osobą potencjalnie zakażoną czy przebywaniu w strefie zakażenia, utrudniasz ratownikom niesienie pomocy innym

Jeśli się okazuje że ta osoba miała kontakt z większą ilością osób, albo taka osoba sam trafi na SOR to tutaj mamy od razu większość ilość osób objętych kwarantanną. Jeśli chodzi o zarażenia personelu medycznego, to bardzo obniża jakość pracy i pomocy pacjentom (…). Ciężko ich zastąpić, ponieważ medyków Częstochowie jest mało.

Nie bój się powiedzieć prawdy – apeluje ratownik medyczny Piotr Jakubowski… Jeśli wiemy, że możesz mieć podejrzenie koronawirusa, przyjeżdżając na interwencję będziemy mogli użyć odpowiedniej odzieży ochronnej. Chory ratownik nie pomoże już innej osobie…

Apelujemy do wszystkich osób które dzwonią na pogotowie, do sanepidu, przychodzą na SOR, aby mówiły o tych dolegliwościach (…). Osoby boją się izolacji, kwarantanny. W pierwszym kontakcie jest to dla nas niezwykle istotne abyś mogli działać bezpiecznie. To co zawsze zalecamy: nie bójcie się (…).

Do akcji #NieKłamRatownikom włącza się też Komenda Miejska Policji w Częstochowie, która przypomina, że na numer alarmowy 112 dzwonimy tylko w przypadku zagrożenia życia i zdrowia. Jeżeli jesteśmy w kwarantannie lub mogliśmy mieć kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, należy o tym od razu poinformować dyspozytora.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lipca 2024