Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Niecodzienny wynalazek na UJD. To symulator jazdy na nartach – zatwierdzony przez urząd patentowy

Facebook Twitter

Ciekawy wynalazek z patentem od naukowców z Uniwersytetu Jana Długosza. Leon Rak – prodziekan ds. dydaktyczno- studenckich Wydziału Nauki o Zdrowiu, opracował prototyp symulatora narciarskiego. To urządzenie które przygotowywał od kilku lat.

fot. facebook.com/UJDCzestochowa

Teraz symulator przechodzi fazę testów:

Chciałem, żeby ten symulator był trochę inny od tych, które już są dostępne. Większość z tych symulator, które są już dostępne, to są takie zabawki, na których rzeczywiście można poćwiczyć ruchy, koordynację ruchową, która jest potrzebna do jazdy na nartach. Ja chciałem coś więcej. Chciałem, żeby można było tutaj generować siły podobne do tych, które występują w jeździe na nartach, bo to jest kluczowe z punktu widzenia uprawiania sportu, nie tylko rekreacja, ale sportu narciarskiego. Dzięki temu, że wziąłem udział w projekcie Inkubator 2.0, Inkubator 4.0, miałem możliwość zbudowania prototypu.

Jak mówi Leon Rak z częstochowskiego uniwersytetu, są jeszcze plany, aby całe urządzenie rozbudować. Będzie umożliwiał użytkownikowi imitowanie jazdy na nartach, łącznie z siłą i wydatkiem energii, jakie są niezbędne na stoku.

Prototyp jest gotowy. W tej chwili prowadzę takie prace, które mają poprawić trochę funkcjonowanie tego urządzenia. Moje zamiary na przyszłość to zrobienie oprogramowania, które pozwalałoby jeszcze zasymulować taką jazdę na nartach – ekran, może gogle, które wprowadziłby w wirtualny świat ten symulator. Fizycznie jest, jest w pracowni biomechaniki na naszym wydziale.

Urządzenie jest testowane w częstochowskich pracowniach. Co ważne skonstruowany symulator jest już chroniony, został zatwierdzony przez Urzędy Patentowe.

Udało mi się uzyskać ochronę patentową w Polsce i również europejską ochronę patentową na to urządzenie. To wskazuje na to, że proponowane przeze mnie rozwiązania są mało spotykane albo w ogóle niespotykane do tej pory.

O wynalazku opowiadał nam dr Leon Rak z UJD w Częstochowie.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024