Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Niechciana przez mieszkańców inwestycja przy ulicy Dojazdowej. Zebraliśmy kolejne komentarze jej przeciwników

Facebook Twitter

Wracamy do tematu przygotowań pod kontrowersyjną inwestycję przy ul. Dojazdowej. Mieszkańcy trzech dzielnic Częstochowy, którzy nie chcą, aby w pobliżu ich domów powstała instalacja do produkcji paliwa alternatywnego, przygotowali petycję i zebrali ok. 1500 podpisów sprzeciwu.

fot. Częstochowski Alarm Smogowy

Tematem zainteresowali radnych oraz społecznicy z Częstochowskiego Alarmu Smogowego:

Informacja o planowanej inwestycji przy ulicy Dojazdowej 20 rozeszła się po publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej. To ma być instalacja, zakład przetwórstwa odpadów, który zajmuje się produkcją paliw. Wzburzyło to i mieszkańców oraz wzburzyło też działaczy Częstochowskiego Alarmu Smogowego, miejskich radnych. Jest ogólne poruszenie społeczne, aby tą inwestycję w tym miejscu zablokować. Nie ma zgody na to, żeby w centrum miasta umieszczać tego typu instalacje. One powodują szereg uciążliwości nie tylko emisyjnych, ale różnego rodzaju innych i wymagają skomplikowanej logistyki. Radni podjęli temat i przede wszystkim zrobili to mieszkańcy.

– powiedział nam mieszkaniec Stradomia, Hubert Pietrzak. Inwestor, czyli firma Fortum, mówi na razie o bardzo wstępnym etapie przygotowań. Instalacja docelowo miałaby zasilać elektrociepłownię w Zabrzu. Decyzja o budowie jeszcze nie zapadła, ale przedstawiciele Rady Miasta nie kryją zaniepokojenia:

Temat ważny, bulwersujący. Na zbiegu praktycznie trzech dzielnic, ma powstać duży zakład instalacji przetwórstwa odpadów. Nie tylko odpadów komunalnych, ponieważ w raporcie o stanie środowiska, jest ujęta informacja, że to również odpady przemysłowe z terenu województwa Śląskiego i województw ościennych. Niewątpliwie jest to temat dla radych miasta, ale też temat dla pana prezydenta. Na tę chwilę pragnę zwołać komisję Rozwoju Regionalnego i Gospodarki, zaprosić inwestora, zaprosić naczelników i oczywiście mieszkańców.

– ocenia częstochowski radny Piotr Wrona. Fortum informuje, że nie ma na razie decyzji o budowie instalacji w Częstochowie, jednak firma wystąpiła do urzędu miasta o warunki zabudowy dla działki przy ul. Dojazdowej 20.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 lipca 2021