Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nie żyje profesor Andrzej Bańkowski, wieloletni pracownik Instytutu Filologii Polskiej

Facebook Twitter

Wykształcił setki studentów; pod Jego kierunkiem prace magisterskie napisało ponad 100 osób. Ukoronowaniem osiągnięć naukowych Profesora stał się trzytomowy Słownik etymologiczny języka polskiego. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę (1.02.) o 11.00 na Cmentarzu Komunalnym w Częstochowie.

Jako nauczyciel akademicki rozpoczął pracę w 1972 roku w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie w Zakładzie Filologii Polskiej. Jako docent (od 1982 r.) pełnił funkcje prodziekana, dziekana, wicedyrektora Instytutu Filologii Polskiej, kierownika Zakładu Języka Polskiego oraz członka Senatu częstochowskiej WSP.

Profesor Andrzej Bańkowski był cenionym pracownikiem naukowym i dydaktycznym. Wykształcił setki studentów; pod Jego kierunkiem prace magisterskie napisało ponad 100 osób. Jego dorobek naukowy liczy ponad 100 pozycji bibliograficznych i obejmuje prace z zakresu onomastyki, etymologii języka polskiego, gramatyki historycznej i językoznawstwa ogólnego. Ukoronowaniem osiągnięć naukowych Profesora stał się trzytomowy Słownik etymologiczny języka polskiego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2021