Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nie zabieraj podlotów! Chodzi o młode ptaki

Facebook Twitter

Nie zabieraj podlotów. Z takim apelem występują leśnicy, bo właśnie teraz jest czasy, kiedy pod drzewami możemy znaleźć podrośnięte pisklęta, które opuściły już gniazdo. Choć młode ptaki mogą wydawać się nieporadne, nie należy ich zabierać- mówi Łukasz Zych, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

fot Gerhard G./ Pixabay

Interwencja człowieka jest konieczna tylko w kilku przypadkach:

Największym zagrożeniem dla podlotów są zwierzęta domowe, zwłaszcza psy i koty.

Zabieranie podlotów bez potrzeby uniemożliwia im zdobycie umiejętności, dzięki którym ptaki są w stanie poradzić sobie w naturalnym środowisku.

Nasza interwencja może być konieczna wyłącznie wtedy, gdy:
• podlot jest ranny – wtedy należy skontaktować się z najbliższym ośrodkiem zajmującym się pomocą dziko występującym ptakom. Ich wykaz można znaleźć na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
• podlot znajduje się w miejscu niebezpiecznym (np. na jezdni, chodniku lub w innym miejscu, gdzie obecność ludzi lub zwierząt domowych powoduje dla podlota bezpośrednie zagrożenie) – w takim przypadku należy przenieść ptaka w najbliższe bezpieczne miejsce (np. na krzew, niskie gałęzie drzew, parapet – w sposób uniemożliwiający dostęp kotów czy psów).
• podlot jest atakowany przez ludzi lub zwierzęta domowe. Jeżeli ludzie krzywdzą ptaka – należy w takim przypadku zawsze wezwać policję.

Czasem zdarza się, że pisklę przedwcześnie wypadnie z gniazda. Jeśli ptak nie ma jeszcze pełnego upierzenia, wówczas na pewno potrzebuje pomocy, gdyż nie jest w stanie samodzielnie przeżyć poza gniazdem. Samodzielna opieka nad ptakiem wymaga dużej ilości czasu i specjalistycznej wiedzy, dlatego lepiej szybko przekazać takiego ptaka do jednego z zajmujących się tym ośrodków. Niewłaściwa opieka i karmienie mogą takiemu pisklakowi bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj