Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nie wycinają a przesadzają drzewa, dęby z Jaskrowskiej trafiają w al. Bohaterów Monte Cassino

Facebook Twitter

Rozpoczęło się przesadzanie 12 dorosłych drzew na terenie budowy drogowej w Częstochowie. Miasto chwali się takim pomysłem na ochronę zieleni.

Okazałe dęby z miejsca inwestycji połączenia ulic Warszawskiej i Jaskrowskiej do Dk1 zostaną przesadzone w inny rejon Częstochowy:

Drzewa swoją egzystencję będą kontynuowały w nowej, bezpiecznej lokalizacji. Zostaną posadzone na terenach wzdłuż nowego odcinka al. Bohaterów Monte Cassino, od ul. Jagiellońskiej do ul. Dźbowskiej. Firma wykonawcza używa do wspomnianych przesadzeń specjalistycznego sprzętu, który pozwala na ich relokację w nowe miejsca, bez szkody dla stanu drzew i bez konieczności ich usuwania. 12 drzew z okolic ul. Jaskrowskiej to dęby czerwone o wysokości 5 do 6 metrów. Kilka dni wcześniej przesadzono dwa mniejsze drzewa tego gatunku

– poinformował nas Maciej Hasik z MZDiT.

Do tej pory drzewa kolidujące z pasami jazdy były usuwane, zastępowały je nowe nasadzenia. Przesadzanie drzew to dobry kierunek

– uważa ekolog Hubert Pietrzak.

Ten przykład pokazuje, że da się to zrobić. Ja mam nadzieję, że oczywiście ta skala będzie dużo większa. Jeżeli już drzewo koliduje bezpośrednio z inwestycją, wtedy zostawała ta alternatywa do wycinki, czyli przesadzenie tego drzewa. Natomiast na pewno jest to krok w dobrym kierunku. Szkoda, że tak późno.

Tym razem uda się nie tylko zachować drzewa, ale zarazem wzbogacić wcześniejszą inwestycję drogową

– mówi Maciej Hasik z zarządu dróg. Drzewa zasilą oblegany odcinek od Jagiellońskiej do Dźbowskiej, czyli nowy dojazd do autostrady A1:

Jeśli tylko jest to możliwe, ze względu na stan techniczny drzew, służby miejskie przy realizacjach inwestycji zabiegają o pozostawienie najwyższego odsetka drzew czy krzewów bez wzgledu na koszty. Budowa drogowego połączenia ul. Warszawskiej z ul. Jaskrowską zakończy się jesienią tego roku. Całościowy koszt inwestycji to ok. 5 mln 600 tys. zł.

Przesadzanie drzew zamiast wycinki wymusiła presja społeczna

– z kolei uważają działacze Częstochowskiego Alarmu Smogowego. Z punktu widzenia dbałości o jakość powietrza, zachowanie okazałych drzew w mieście jest bezcenne:

Takie a nie inne posunięcia ze strony magistratu są uwarunkowane oporem społecznym. Nagle urzędnicy stwierdzili, że tak zrobią. Oni po prostu widzą niesamowity opór społeczny i tutaj przede wszystkim podziękowania powinny być skierowane do mieszkańców Częstochowy. Pamiętajmy o tym, że jakość życia zależy od zieleni, w mieście przede wszystkim, ponieważ miasta, w których drzewa duże występują w dużej ilości, poczucie psychiczne i fizyczne mieszkańców jest dużo lepsze

– sytuację zieleni w Częstochowie oceniał dla nas Hubert Pietrzak z Częstochowskiego Alarmu Smogowego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj