Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nie wszyscy radni zgadzają się na zadłużanie miasta. Opozycja gani prezydenta Częstochowy

Facebook Twitter

Nie milką echa ostatniej sesji rady miasta. Podczas niej radni wyrazili zgodę na to, aby miasto zaciągnęło kredyt na 250 mln złotych na kolejne lata. Fundusze mają być przeznaczone na inwestycje, jak argumentują władze Częstochowy.

Opozycja w radzie jednak zarzuca prezydentowi niegospodarność:

10 lat temu mówił o tym, jak to trudno jest przejąć obecny ster, ponieważ miasto jest zadłużone wówczas na ponad 360 mln złotych. Dzisiaj mamy do czynienia z zadłużeniem już prawie dwukrotnym. To będą spłacały nasze pokolenia, nasze dzieci, nasze wnuki i kolejne pokolenia. Pan prezydent wówczas 10 lat temu mówił o tym, że przejmuje miasto w sytuacji, gdzie jest przyrost zatrudnienia, gdzie jest nieracjonalne wydatkowanie finansami. Po 10 latach mamy do czynienia z wyludnieniem się miasta

– jak utrzymuje radna Monika Pohorecka, środki z kredytu pójdą na inne cele i nie pozostaną bez wpływu dla kondycję finansową samorządu. Tymczasem kredyt, zdaniem radnej, odbije się na możliwościach rozwoju Częstochowy, w której obserwuje się odpływ mieszkańców:

Trzy lata temu podejmował Pan już taką uchwałę, zaciągał Pan kredyt i dzisiaj robi Pan dokładnie to samo. Nie jest to droga, którą miasto Częstochowa powinno iść i kroczyć. to nie jest wizja rozwoju miasta Częstochowy. Niestety dzisiaj miasto Częstochowa nie stwarza ani takich warunków, ani takich możliwości. Młodzi ludzie są przeganiani z miasta przez brak perspektyw. Ja robiłam badania wśród młodzieży między 16 a 19 rokiem życia, prawie 90% młodych ludzi deklaruje chęć wyjazdu z miasta i jednocześnie, co jest bardzo niepokojącym zjawiskiem, deklaruje niechęć powrotu do Częstochowy

– ocenia radna częstochowska Monika Pohorecka. Według informacji magistratu, kredyt na którego zaciągnięcie zgodzili się radni, ma być spłacany w latach 2026-2038. Największą część spłaty kredytu – po 25 milionów zł rocznie – zaplanowano na lata 2029-2035.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj