Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nie ustawiaj się do okienek w fiskusie. Działa już e-Urząd Skarbowy

Facebook Twitter

Jest szansa, że mimo zawirowań z Polskim Ładem, kolejki wkrótce znikną w skarbówce. Zamiast ustawiać się osobiście do okienek przy ulicach Tkackiej i Filomatów - lepiej zalogować się do e-Urzędu, tak radzą eksperci.

fot. podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/

Znajdziemy tam wszystkie potrzebne nam informacje i funkcje:

Kolejki już trochę znikają, a e-Urząd Skarbowy to usługa, w której jest dostępny e-PIT. Jest to serwis, który jest na podatki.gov.pl, w którym klienci szybko, łatwo i kompleksowo załatwią swoje sprawy podatkowe w dowolnym momencie i korzystając z dowolnego urządzenia (laptop, komputer, telefon). Aby zalogować się do e-Urzędu Skarbowego należy dokładnie zrobić to samo, co przy e-PIT, czyli przez profil zaufany/ e-dowód/ bankowość elektroniczną albo aplikacją mObywatel. Można w tym Urzędzie Skarbowym znaleźć duży wachlarz usług.

Jak mówi Agata Gładysz, starszy ekspert skarbowy z II Urzędu Skarbowego, serwis przyda się szczególnie w kwietniu, gdy składamy roczne zeznania. E-urząd pomocny jest na co dzień osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Co uda się nam załatwić przez internet?

Twój e-PIT, czyli zeznania podatkowe PIT 28, 36, 37 lub 38. Jest tutaj również e-mikrofirma, czyli aplikacja, która pozwala generować, wysyłać pliki JPK. To jest bardzo ważne teraz. Mamy tutaj dostęp do swoich mandatów karnych, możemy wykonać płatności online, są widoczne zwroty podatków. Bez konieczności wizyty w urzędzie możemy sobie sprawdzić zwroty PIT i VAT z ostatnich dwóch lat kalendarzowych.

Jak przyznają urzędnicy e-Urząd Skarbowy ma pozwolić też na składanie pism dla fiskusa, bez potrzeby stawiania się osobistego do urzędu:

Przez e-Urząd Skarbowy możemy złożyć pismo ogólne, czyli pismo w dowolnej sprawie. Bardzo dużo podatników te pisma składa. Możemy dowiedzieć się o dacie zwrotu podatku, uzyskać również dostęp do swoich danych, również danych z działalności gospodarczej, informacje o swoim indywidualnym rachunku, możemy mieć wgląd do złożonych dokumentów, do historii płatności i do historii logowania

– informowała interesantów Agata Gładysz z II Urzędu Skarbowego w Częstochowie. Zajrzyjcie do serwisów internetowych, być może ułatwi to nam załatwienie wielu spraw i pozwoli oszczędzić czas.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2024