Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nie milkną echa czwartkowej i piątkowej wycinki drzew przy al. Niepodległości

Facebook Twitter

W temacie wrze, wystarczy poczytać komentarze częstochowian na naszym radiowym profilu fb. Dostało się wszystkim, i chyba nic dziwnego, bo widok al. Niepodległości w rejonie basenu KB i dawnego domu handlowego Domator, jest smutny.

Faktycznie, tutaj w dzielnicy widok ogołoconej z zieleni jednej z największych arterii w mieście, mieszkańcy przyjmują z niedowierzaniem, kręcąc głowami i żaląc się w rozmowach z nami na ten widok. Przypomnijmy 53 dorodne lipy i topole poszły pod topór na wniosek Miejskiego Zarządu Dróg oraz inwestora, który przebudował dawnego Domatora w nowe centrum handlowe. Teraz urzędnicy przerzucają się odpowiedzialnością, bo decyzję wydały władze gminy Olsztyn oraz Urząd Marszałkowski. Tylko dlatego, że Częstochowa sama dla siebie nie mogła w tej sprawie decydować. Niestety telefony milczą, a zarząd dróg tłumaczy wycinkę reorganizacją zieleni czy złym stanem części drzewostanu. Ciężko temu dać wiarę, szczególnie, że wiadomo iż al. Niepodległości drogowcy chcą poszerzyć w obrębie skrzyżowania z Równoległą, a drzewa jak zwykle stoją temu na przeszkodzie. Niestety boleśnie przekonamy się o ich braku w kolejne wakacje. Coraz bardziej gorące lata przypominają nam, jak bardzo potrzebna jest dorodna zieleń w Częstochowie. Wprawdzie będą nowe nasadzenia o czym też przypominają nasi słuchacze, ale jeszcze wiele lat te drzewka nie dadzą cienia przy al. Niepodległości.

– to był głos Mariusza Osyry. Do tematu jeszcze będziemy wracać.

Oświadczenie MZDiT:

W nawiązaniu do pojawiających się w mediach społecznościowych rozważań informujemy, że decyzje na wycinkę drzew na fragmencie pasa drogowego al. Niepodległości wraz z jej rekompensatą w postaci nowych nasadzeń wydały instytucje spoza miasta. Decyzje wydane przez organy zewnętrzne były poprzedzone głębokimi analizami, a ich uzasadnienie zawarte jest w treści decyzji. Zgodnie z KPA o więcej szczegółów należy pytać wymienionych instytucji.
Urząd Gminy Olsztyn wydał zgodę w drodze decyzji administracyjnej na wycinkę 38 drzew. Śląski Urząd Marszałkowski w Katowicach wydał zgodę w drodze decyzji administracyjnej na wycinkę 15 drzew. Łącznie 53 drzewa (w zdecydowanej większości lipy i topole).
Jednocześnie w myśl tych decyzji w ramach rekompensaty mają zostać nasadzone łącznie 222 drzewa plus krzewy. W obrębie wymienionego odcinka al. Niepodległości będą to 64 duże drzewa (lipy drobnolistne) sadzonki o obwodzie pnia od 20-25 cm i wysokości ok. 4,5 m plus krzewy oraz 158 dużych drzew (klon pospolity) sadzonki o obwodzie pnia 14-16 cm i wysokości ok. 4,5 m w obrębie al. Marszałkowskiej.
Pozwolenie w tym temacie było bezpośrednio podyktowane realizacją inwestycji budowlanej prywatnego inwestora i w części złym stanem drzewostanu. Decyzja ta jednocześnie umożliwi przebudowę układu drogowego w obrębie tego terenu, która poprawi bezpieczeństwo mieszkańców na odcinku al. Niepodległości pomiędzy ulicami Równoległą i Źródlaną wraz ze skrzyżowaniami (infrastruktura dla samochodów, pieszych i rowerzystów, m.in.: azyle, droga rowerowa itp.).

W naszym portalu znajdziecie też treść oświadczeń Urzędu Marszałkowskiego (TUTAJ) oraz Gminy Olsztyn (TUTAJ).

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj