Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nie ma śniegu na stokach położonych najbliżej Częstochowy

Facebook Twitter

Naturalny śnieg stał się ekskluzywnym dobrem, mówią właściciele biznesów narciarskich w regionie. Nawet na południu województwa są problemy z naśnieżaniem.

Bliżej Częstochowy mamy właściwie brak jakichkolwiek warunków dla miłośników nart. Stacja narciarska Cisowa na razie zamknięta, ale właściciele czekają na zmianę pogody:

Jadwiga Latacz: Nie jest otwarte. Na razie nic się nie da zrobić, czekamy, aż będzie mróz (…). Najważniejsze, aby był mróz (…). Nic nie planujemy bo nie da się tego zrobić. Czekamy aż zmieni się ta pogoda.

Z Jadwigą Latacz z Cisowej rozmawiał Mariusz Osyra. Rodzinna Stacja Narciarska Smoleń w podobnej sytuacji. Tu usłyszeliśmy, że jeżeli najbliższe dni przyniosą przymrozki, a tak jest w prognozach, może rozpocząć się sztuczne naśnieżanie:

Michał Siedlarski: Czekamy na mróz. Jak przyjdzie, a ma pojawić się jutro lub może po jutrze, wtedy zaczniemy śnieżyć. Od 10 lat tak robimy. Mowa oczywiście o sztucznym śniegu, naturalnego od wielu lat nie ma. Jak tylko powieje mrozem spróbujemy uruchomić stok.

Na naturalne opady śniegu właściciele nawet nie liczą, czekają na powrót przynajmniej zimowej temperatury. Czy uda się uruchomić stok w drugim tygodniu ferii?

Michał Siedlarski: Jeśli ta pogoda i prognozy się sprawdzą – tak. Na naturalny śnieg nie liczę. Aby korzystać z naturalnego śniegu, musiałoby go spać ok metra. Gdy wjedzie na taką warstwę 9-tonowy ratrak z tej warstwy zostałoby 20 – 30 centymetrów. Z kolei sztuczny śnieg ma inną krystalizację. Będziemy próbować.

– dodaje Michał Siedlarski ze stacji w Smoleniu. Podobne kłopoty przeżywają inne nieodległe ośrodki narciarskie. Nieczynny pozostaje wyciąg Jaroszowiec. Rejon Zawiercia to stok w Morsku – tutaj też po grudniowym naśnieżaniu warunków narciarskich nie ma żadnych. Ośrodek czeka na przynajmniej pięciostopniowy mróz aby uruchomić naśnieżanie. I jeszcze Hubry Ruszczyńskie i Góra Kamieńsk. Od dawna trwa przerwa w naśnieżaniu. Ponowne uruchomienie systemu będzie uzależnione od temperatury, wilgotności i wiatru. Ze strony ośrodka dowiedzieliśmy się, że warunków na stoku nie ma, ruchu narciarzy też nie. Pokrywa śniegu: brak, opady śniegu: brak, a temperatura na plusie. Wszystkie 3 trasy pozostają zamknięte. Temperatura ma spadać, dlatego warto trzymać kciuki. Być może uda się jeszcze w ferie przypiąć narty.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024