Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nie ma na razie drastycznych wzrostów liczby osób bezrobotnych w Częstochowie

Facebook Twitter

Nie ma też większych zmian na lokalnym rynku. Na liczbę ofert czy liczbę rejestrowanych osób w urzędzie, wpływać może jednak kryzys i sytuacja ekonomiczna firm.

W podsumowaniach jeszcze tego nie widać:

Piotr Urbaniak: Dla porównania w województwie śląskim, jest to niższa stopa niż w kraju i wynosi 3,7 % i ona pozostaje bez zmian od lipca 2022 roku, czyli przez okres trzech miesięcy nie obserwujemy ruchu w rejestracji lub wyrejestrowywaniu osób bezrobotnych. W Częstochowie ta stopa jest niższa niż w województwie śląskim. Wynosi 3,2% i tutaj również nie obserwujemy zmian od lipca. Natomiast jeśli chodzi o powiat częstochowski to 5,8 % (…).

– tak wygląda sytuacja w województwie śląskim i w Częstochowie, mówi Piotr Urbaniak, dyrektor Powiatowego Urzędy Pracy. W Polsce obecnie stopa bezrobocia wynosi 4,8 procent. Zarejestrowani u nas bezrobotni mają dostęp do doradztwa zawodowego, pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy oraz szkoleń. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się dotacje na własny biznes:

Piotr Urbaniak: Ogółem w Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest 5890 bezrobotnych. Jest to wzrost o 58 bezrobotnych, natomiast notujemy tutaj również działania aktywizacyjne. W drugiej połowie bieżącego roku, realizujemy prace interwencyjne, roboty publiczne, szkolenia, staże czy środki na działalność gospodarczą. Przy nich na chwilę się zatrzymam. Złożonych zostało w tym roku 300 wniosków o środki na podjęcie działalności gospodarczej. Zostaną one zrealizowane. Zainteresowanie tą formą wsparcia jest duże.

Urząd Pracy stał się wsparciem dla pracodawców. Tego typu formy działania są coraz popularniejsze i sprzyjają przedsiębiorcom, dodaje dyrektor częstochowskiej instytucji.

Piotr Urbaniak: Mamy również program refundacji wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy. 173 osoby został zaktywizowane w ten sposób, więc zainteresowanie przedsiębiorców poszerzaniem działalności i zatrudnianiu osób bezrobotnych jest dość wysokie. Jeżeli chodzi o oferty pracy, są one naprawdę bardzo różnorodne. Od prostych prac gospodarczych, po wyspecjalizowane osoby, które pracują jako operatorzy obrabiarek CNC, kierowcy z kategorią na samochody ciężarowe – takich ofert mamy sporo.

– informował Piotr Urbaniak, dyrektor PUP w Częstochowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 marca 2023