Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nie dajmy się nabrać na fake newsy. To działania internetowych przestępców

Facebook Twitter

Fake news rozpowszechniony w sieci dotyczący przestępstwa popełnionego w Częstochowie to kolejna próba oszustwa - ostrzega Miejska Komenda Policji.

fake newsy

Wpis o próbie gwałtu podchwycili mieszkańcy, udostępniając je w mediach społecznościowych, stali się tym samym łatwym celem dla hakerów. Zdarzenie, które miało być przedmiotem śledztwa kryminalnych okazało się niczym więcej jak próbą wyłudzenia danych:

Sabina Chyra-Giereś: Bardzo często na portalach społecznościowych pojawiają się nieprawdziwe informacje o porwaniach dzieci, napadach czy gwałtach w naszej okolicy. W tytule często podawana jest informacja, że policja lub członkowie rodziny szukają sprawcy. Wiele zaciekawionych osób klika później w taki link przekierowujący na niebezpieczną stronę, gdzie znajduje się fikcyjne nagranie.

Przestrzega rzeczniczka częstochowskiej policji. Rozpowszechniony wpis internetowy dotyczył napadu w Częstochowie nieznanego sprawcy z nożem na dziewczynę.

Miejska Komenda Policji w Częstochowie

Fake news często gra na emocjach!

Uważajmy na takie fake newsy i nie dajmy się nabrać – dodaje podkom. Sabina Chyra-Giereś:

Sabina Chyra-Giereś: Niestety pomimo wielu akcji profilaktycznych i informacyjnych, wiele osób daje się nabrać i klika w załączony pod tekstem film rzekomo zawierający wizerunek sprawcy czy  moment popełnienia zbrodni. Po kliknięciu w film zostajemy przekierowani na fałszywą stronę logowania. Gdy wypełnimy pola swoim loginem i hasłem, wpadamy w sidła przestępców, którzy tylko czekają na nasz ruch, aby przejąć nasze dane, przejąć nasze konto, a następnie wykorzystać je do oszustwa m.in. metodą na kod bankowy.

Miejska komenda przypomina, że na swoich stronach oraz za pośrednictwem lokalnych mediów informuje o wszystkich poważnych sprawach, także jeżeli zwraca się o pomoc do mieszkańców:

Sabina Chyra-Giereś: Jeżeli mamy wątpliwości czy dana wiadomość jest prawdziwa, należy wejść na stronę komendy terytorialnie zgodnej z miejscem w którym rzekomo miało dojść do takiego zdarzenia i sprawdzić czy policjanci faktycznie prowadzą czynności w tej sprawie. Brak takiej informacji na stronie policji czy wiarygodnych mediów oznacza, że taka informacja to blef, dlatego nie udostępniajmy jej.

Apelowała do mieszkańców podkom. Sabina Chyra-Giereś.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024