Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nasz chodziarz Jakub Jelonek ze złotem podczas Mistrzostw Polski

Facebook Twitter

Częstochowski chodziarz Jakub Jelonek, na co dzień reprezentant lekkoatletów z CKS Budowlanych, jest mistrzem Polski w chodzie sportowym. Był najlepszy na nowym olimpijskim dystansie 35 kilometrów, zdobywając złoto w Dudincach.

Jakub Jelonek

Mistrzostwa odbywały się w międzynarodowej obsadzie na terenie Słowacji:

Jakub Jelonek: Z jednej strony jest satysfakcja, bo złoty medal to na pewno jest duże osiągnięcie. W mojej karierze dopiero trzeci seniorski, więc tym bardziej to doceniam. Aczkolwiek jest też niedosyt, bo chciałem uzyskać lepszy wynik, więc tutaj wiem, że jeszcze jest pole do popisu i jeszcze dużo można poprawić. Lepszy czas dałby mi np. kwalifikację na Mistrzostwa Świata w lekkiej atletyce w Budapeszcie i to będzie cel na następne zawody. Myślę, że na drużynowych Mistrzostwach Europy w Czechach, które są w maju, powalczę jeszcze o automatyczną kwalifikację.

Ostatecznie Jakub Jelonek pokonał nowy dystans w czasie 2 godz. 37 min i 32 sek. Powtórzył swój sukces z 2018 roku, wówczas wywalczył złoty medal jeszcze na dystansie 50 km. Pytaliśmy sportowca o nowy olimpijski dystans w chodzie sportowym, którego trzeba się nauczyć, również pod kątem treningowym:

Jakub Jelonek: Skrócenie do 35 to jest coś takiego, że wszyscy uczą się trochę treningu, nie wiedzą jak dokładnie do tego podejść. Z mojej perspektywy bardziej trzeba do tego podchodzić tak, że jest to nie krótsza 50, tylko dłuższa 20. Trzeba te prędkości z 20 praktycznie utrzymać przez 15 kilometrów dłużej. Jest to zupełnie inna specyfika, bo te 50 kilometrów trzeba było zacząć bardzo spokojnie, bardziej się kontrolować, ale te 35 można w dużo lepszym czasie przejść.

Słynny lekkoatleta specjalizujący się w chodzie sportowym, mimo seniorskiego wieku przygotowuje się do Mistrzostw Świata i ma na uwadze igrzyska olimpijskie w Paryżu w 2024 roku. Chce poprawić jeszcze swoje osiągnięcia:

Jakub Jelonek: Wiem, że na pewno stać mnie na więcej, bo tutaj ta końcówka była już trochę wolniejsza, a gdybym utrzymał równe tempo, to być może zrobiłbym minimum. W planach też mogłoby być poprawienie np. rekordu Polski. Jeżeli wszystko się powiedzie, to są Mistrzostwa Świata w Budapeszcie pod koniec sierpnia. Do Paryża został już tylko rok, więc powalczę o tę kwalifikacje i nawet w tym roku już możemy je robić. Od 1 stycznia są kwalifikacje rozpoczęte, więc można zdobywać punkty do takiego rankingu. Ja na pewno postaram się powalczyć o Paryż.

Będziemy nadal kibicować. Naszym gościem był częstochowski mistrz Polski w chodzie sportowym Jakub Jelonek. Gratulujemy kolejnego sukcesu.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2023