Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Narodowy Spis Powszechny za nami, ale… może jeszcze zadzwonić ankieter

Facebook Twitter

Główny Urząd Statystyczny zapowiada badanie kontrolne w Narodowym Spisie Powszechnym. W piątek 12 listopada ruszą wywiady telefoniczne, ankieterzy będą dzwonić do losowo wybranych mieszkańców. Przepytanych będzie 100 tysięcy osób, po to by ocenić dane, jakie uzyskano w czasie tegorocznego spisu.

fot. spis.gov.pl

Ankieterzy pytać będą o miejsce zamieszkania, o poziom wykształcenia czy przynależność narodowo-etniczną. Podobnie jak w głównym spisie, udział w badaniu kontrolnym, jeśli zostaliśmy wytypowani jest obowiązkowy. Badanie kontrolne potrwa do 24 listopada.

Jego celem jest ocena jakości danych pozyskanych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Jego wyniki umożliwiają również udoskonalanie przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych, dlatego udział w badaniu kontrolnym jest równie ważny, jak w samym Spisie Powszechnym.

– informuje Główny Urząd Statystyczny. Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych, na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021. Ankietowani będą wyłącznie pełnoletni respondenci, którzy jako pierwsi z danego mieszkania udzielili wywiadu w spisie zasadniczym (tzw. pierwsi respondenci).

Z osobami, które zostały wylosowane do udziału w badaniu, skontaktuje się telefonicznie ankieter statystyczny, dzwoniąc z numeru: 22 828 88 88. Ankieter pytać będzie m.in. o to, gdzie respondent mieszkał 31 marca 2021 r., o poziom wykształcenia, przynależność narodowo-etniczną, własność mieszkania.

Badanie kontrolne zajmie około 10 minut.

Tożsamość ankietera będzie można zweryfikować na stronie spis.gov.pl lub na infolinii 22 279 99 99 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora). Przypominamy, że ankieterzy nie będą pytać o zarobki, numer karty, PIN, majątek etc. Lista pytań zadawanych w badaniu kontrolnym będzie dostępna na stronie: spis.gov.pl .

Pozyskane w badaniu kontrolnym dane podlegają prawnej ochronie i objęte tajemnicą statystyczną. Podobnie jak w przypadku Spisu Powszechnego, udział w badaniu kontrolnym jest obowiązkowy na mocy art. 27 Ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj