Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nareszcie będzie można wypożyczyć książkę. Biblioteka Publiczna w Częstochowie otwiera swoje drzwi. Wiadomo już też od kiedy działalność wznowią Miejska Galeria Sztuki, Muzeum Częstochowskie i OPK Gaude Mater

Facebook Twitter

Stopniowe otwieranie instytucji kultury i sztuki także w Częstochowie. Od poniedziałku 18 maja zostanie ponownie otwarta Wypożyczalnia Główna Biblioteki publicznej, a także niektóre jej filie. Otwiera się także Oddział dla Dzieci i Młodzieży przy al. Kościuszki 4.

Obowiązywać będą jednak nowe zasady korzystania z bibliotek.

jak mówi Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta: możliwe będzie dokonywanie rezerwacji dostępnych książek przez specjalny system biblioteczny, a także mailowo i telefonicznie. To jednak nie wszystkie zmiany …

Wznowienie działalności Biblioteki przebiegać będzie etapowo. Otwarta będzie wypożyczalnia Główna, Oddział dla dzieci i młodzieży, a także filie biblioteczne nr. 7, 8, 9, 13 i 14. Tymczasowo ulegną zmianie godziny otwarcia placówek..

dodaje Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta Częstochowy. W poniedziałek 18 maja działalność wystawienniczą wznowi OPK ,,Gaude Mater”, a 19 maja – część obiektów Muzeum Częstochowskiego. Miejska Galeria Sztuki ma być znowu dostępna po 25 maja. Wszędzie będą obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa.

Znamy szczegóły związane z ponownym udostępnieniem miejskich instytucji kulturalnych:

Biblioteka Publiczna im. dr. Władysława Biegańskiego

Ponowne otwarcie nastąpi w poniedziałek, 18 maja. Wznowienie działalności przebiegać będzie etapowo. W pierwszym etapie otwarte zostaną:
Wypożyczalnia Główna, al. Najświętszej Maryi Panny 22
Oddział dla Dzieci i Młodzieży, al. Kościuszki 4
Filia nr 7, al. Pokoju 15/17
Filia nr 8, ul. Księżycowa 2
Filia nr 9, ul. Nowowiejskiego 15
Filia nr 13, ul. Mireckiego 28
Filia nr 14, ul. Norwida 7/21
Tymczasowo ulegną zmianie godziny otwarcia tych placówek:
Wypożyczalnia Główna: poniedziałek – piątek – 10.00 – 18.00, sobota – nieczynne;
Oddział dla Dzieci i Młodzieży: poniedziałek – 12.00 – 15.00, wtorek – piątek – 10.00 – 18.00, sobota – nieczynne;
Filie nr 7, 8, 9, 13, 14: poniedziałek – 12.00 – 15.00, wtorek – piątek – 9.00 – 17.00, sobota – nieczynne

Obowiązywać będą nowe zasady korzystania z bibliotek:
czytelniczki i czytelnicy zobowiązani będą do noszenia maseczki ochronnej lub przyłbicy oraz rękawiczek, a także do dokonania dezynfekcji dłoni po wejściu do biblioteki
nie będzie możliwy wolny dostęp do zbiorów – książki będą podawać pracownice biblioteki
możliwe będzie dokonywanie rezerwacji dostępnych książek przez system biblioteczny SOWA, a także mejlowo i telefonicznie
zwracane przez czytelników książki oraz inne zbiory poddawane będą min. 3-dniowej kwarantannie – oznacza to, iż przez ten okres nie będzie możliwe ich wypożyczanie
nie będą wypożyczane gry planszowe, puzzle itp.
przy stanowisku obsługi będzie mogła przebywać tylko 1 osoba; pozostałe osoby oczekujące w kolejce muszą utrzymywać bezpieczną odległość między sobą – przynajmniej 2 metry od innych osób
nie będzie możliwości korzystania z czytelni, stanowisk komputerowych i ksero
nie będą odbywać się spotkania autorskie, warsztaty, lekcje biblioteczne, wycieczki, zajęcia dla różnych grup wiekowych itp.
należy skrócić swoją obecność w bibliotece do niezbędnego minimum
dopuszcza się czasowe ograniczenie godzin lub dni otwarcia placówek.

Czytelnicy zobowiązani będą do stosowania się do poleceń wydawanych przez obsługę biblioteki.

Otwarcie Filii nr 1, 2, 5, 6, 15, 20 planowane jest na 25 maja. Z kolei otwarcie placówek 1-osobowych, czyli Filii nr 3, 4, 16, 18, 21, 22, 23, 24 i 25 – na 1 czerwca.

W Filii nr 10 przeprowadzana jest inwentaryzacja zbiorów – placówka wznowi działalność po jej zakończeniu.

Filia Muzyczna jest w trakcie procedury zmiany lokalizacji – wznowi działalność po przeniesieniu się do innego lokalu i wykonaniu niezbędnych prac adaptacyjnych.

Miejska Galeria Sztuki

Wznowienie działalności MGS planowane jest po 25 maja – wyłącznie w zakresie działalności wystawienniczej i na określonych zasadach.

Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”

OPK planuje wznowienie działalności w zakresie wystawienniczej od 18 maja.

Galeria będzie otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00–19.00. Osoby ją odwiedzające zobowiązane będą m.in. do zakrywania ust i nosa, posiadania przy sobie jednorazowych rękawiczek ochronnych, dezynfekcji rąk przed wejściem, zachowywania dwumetrowej odległości od innych, stosowania się do ograniczenia liczby osób przebywających w pomieszczeniach (4 osoby w sali nr 1 oraz 2 osoby w sali nr 2).

Odwiedzający zobowiązani będą do stosowania się do poleceń wydawanych przez pracowników Ośrodka.

W najbliższym czasie w OPK będzie można oglądać wystawę poplenerową „Złoty Potok 2020” członkiń i członków Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza – dokładna informacja ukaże się na stronie internetowej Ośrodka.

Muzeum Częstochowskie

19 maja Muzeum otworzy część swoich obiektów – od tego dnia czynne będą wystawy w Ratuszu (al. Najświętszej Maryi Panny 45) oraz w Galerii Dobrej Sztuki (al. Najświętszej Maryi Panny 47). W obiektach tych będzie można zobaczyć następujące ekspozycje:

Ratusz
wystawy i prezentacje stałe – „Dzieje miasta Częstochowy” – stała wystawa historyczna, „Malarstwo w zbiorach Muzeum Częstochowskiego”, „Częstochowianie. Mieszkańcy miasta na fotografii w latach 1845-1918”, „Spacer po dawnej i współczesnej Częstochowie – stare i nowe fotografie miasta na wieży ratuszowej”
wystawa czasowa: „Ecce Homo” – prezentacja malarstwa i rzeźby ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego (do 14 czerwca)

Galeria Dobrej Sztuki
wystawy i prezentacje stałe – „Sztuka Polska XIX i XX w.”, „Grafiki mistrza drzeworytu Stefana Mrożewskiego w kolekcji Muzeum Częstochowskiego”
wystawa czasowa „Terra recognita 2020” – międzynarodowa ekspozycja prac graficznych współorganizowana z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie (do 31maja)

W kolejnym etapie planowane jest uruchomienie Rezerwatu Archeologicznego, Muzeum Żydów Częstochowian, następnie Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej, Zagrody Włościańskiej.

W ostatnim etapie udostępnione będą Pawilon Wystawowy i Muzeum Górnictwa Rud Żelaza.

Wykaz wystaw i obiektów udostępnianych do zwiedzania będzie na bieżąco aktualizowany i zamieszczany na stronie internetowej Muzeum www.muzeumczestochowa.pl
Obowiązywać będą szczególne zasady i regulacje, w tym nowe godziny otwarcia.

Obiekty Muzeum Częstochowskiego będą czynne dla zwiedzających w następujących dniach i godzinach:
wtorek-piątek od 12.00 do 17.00 (ostatnie wejście przed zamknięciem o godz. 16.30)
sobota i niedziela od 12.00 do 17.30 (ostatnie wejście przed zamknięciem o godz. 17.00)

Wystawy będzie można zwiedzać jedynie indywidualnie, z ograniczeniem liczby zwiedzających znajdujących się jednocześnie w poszczególnych obiektach – do maksymalnie 6 osób w Ratuszu, do maksymalnie 4 w Galerii Dobrej Sztuki. W przypadku uruchomienia kolejnych obiektów – maksymalnie do 4 osób w Rezerwacie Archeologicznym, Muzeum Żydów Częstochowian, Pawilonie Wystawowym i Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, maksymalnie do 2 osób w Domu Poezji i Zagrodzie Włościańskiej.

Zwiedzający będą zobowiązani do posiadania własnych środków ochrony w postaci maseczki zasłaniającej nos i usta, a także do skorzystania z płynu dezynfekcyjnego. Wskazane będzie używanie przez zwiedzających własnych rękawiczek jednorazowych.

Osoby przebywające w obiektach Muzeum (pracownicy i zwiedzający) będą zobowiązane do zachowania między sobą dystansu co najmniej 2 metrów.

Wyłączone do odwołania z użytkowania będą szatnie oraz multimedia i inne urządzenia aktywowane dotykiem (np. ekrany dotykowe).

Pracownicy Działu Obsługi Muzeum będą mieli prawo nie wpuścić do obiektu osób wykazujących objawy chorobowe.

W trakcie pobytu na terenie Muzeum zwiedzający zobowiązani będą do stosowania się do poleceń wydawanych przez pracowników Działu Obsługi i służb ochrony Muzeum

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 marca 2021