Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Najpopularniejsze imiona w Częstochowie w minionym roku? Znasz je dobrze

Facebook Twitter

Noworoczny wyciąg ze statystyk Urzędu Stanu Cywilnego pokazał nam jakie imiona najchętniej wybieraliśmy dla dzieci w minionym roku. Czy ta moda się zmienia?

fot. pixabay.com

W Częstochowie w 2022 najpopularniejsze imiona to: Antoni, Franciszek, Leon, Alicja, Hanna, Maja i Zuzanna. Oznacza to, że utrzymuje się trend z 2021 roku, gdzie modny był Franek, Jan, Ala i Hania, to wciąż czołówka wśród imion wybieranych przez rodziców. Małych Antków przybyło nam aż 31, to tym samym najpopularniejsze imię zestawienia.

Przypomnijmy, że osoba zgłaszająca urodzenia – rodzic – może wybrać maksymalnie dwa imiona. Nie mogą być one zamieszczone w akcie urodzenia w formie zdrobniałej, za wyjątkiem takich które już przyjęły się w polskim imiennictwie (jako przykład można wskazać imiona Kuba lub Ada), a wybrane imiona nie mogą nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego.

W ubiegłym roku nie mieliśmy przy nadawaniu imion dzieciom żadnej sytuacji kontrowersyjnej, gdy musieliśmy rodzicom odmówić przyjęcia takich oświadczeń. Coraz częściej dla dzieci obywateli polskich pojawiają się jednak imiona obcobrzmiące lub o innym zapisie niż przyjęło się w Polsce, na co przepisy zezwalają, o ile jest to imię, które w powszechnym znaczeniu przypisane jest do danej płci

– komentuje Rafał Bednarz, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.

Na liczbę wszystkich urodzonych dzieci składają się urodzenia, które miały miejsce w naszych szpitalach i tak rejestruje je USC. Do tego dochodzi jest ponad 400 wpisów aktów zagranicznych, gdy dziecko urodziło się za granicą, a rodzice, choćby po to by wyrobić im polski paszport – wystąpili o przeniesienie aktu do polskich ksiąg stanu cywilnego, choć niekoniecznie wszystkie te urodzenia dotyczyły wyłącznie roku 2022 (wpisać można akt z dowolnego rocznika i tak się często dzieje).

Wśród wszystkich żywo urodzonych dzieci w Częstochowie (z 1540 osób) – 83 to dzieci obywateli Ukrainy. Jak dotąd był to rok rekordowy pod względem liczby dzieci tej narodowości urodzonych w Częstochowie. Oczywiście rodzą się u nas dzieci wielu narodowości, ale ukraińska jest w tymdzeici momencie dominującą. Ma na to oczywiście wpływ spora liczba uchodźców z Ukrainy, która przeniosła się do nas po wybuchu wojny na Wschodzie.

Już ponad ¼ dzieci (26,17%) urodzonych w naszym mieście to dzieci niepochodzące z małżeństwa. Tą liczbą Częstochowa zbliża się do średniej w dużych miastach, w których ta tendencja utrzymuje się od dawna.

Ciekawostką jest wykorzystanie usług elektronicznych dostępnych dla obywateli. Pandemia Covid-19 spopularyzowała podpis zaufany i wszelkie usługi – szczególnie sprawy obywatelskie, które można załatwiać przez Internet przy jego pomocy. Co prawda usługa zgłoszenia urodzenia on-line powstała kilka lat wcześniej, to jednak w ostatnim czasie jej wykorzystanie znacznie się zwiększyło – ponad 1/3 zgłoszeń urodzenia dokonywana jest w ten właśnie sposób, co rodzicom pozwala zaoszczędzić czas na inne sprawy.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj