Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Najpopularniejsze doniczkowe kwiaty na Boże Narodzenie. Jak o nie dbać?

Facebook Twitter

Gwiazda betlejemska, cyklamen, grudnik, azalia- to najpopularniejsze kwiaty, które pojawiają się grudniową porą w naszych domach. Kwiaty ozdabiają nasze domy w świątecznym czasie. Podpowiadamy jak o nie dbać, by jak najdłużej cieszyły nasze oko!

fot.neelam279/pixabay
W czasie Bożego Narodzenia najważniejsza w naszym domu jest oczywiście choinka, ale ozdabiamy nasze wnętrza również kwiatami doniczkowymi. Największą popularnością cieszy się gwiazda betlejemska, którą możemy kupić w każdym markecie, ale również stawiamy na cyklameny, grudniki czy azalie.

Gwiazda betlejemska

Gwiazda betlejemska rośnie w Ameryce Środkowej. Jej krzewy sięgają nawet do 3 metrów wysokości. Na kwiat mówimy także poisencja, nazwa ta pochodzi od nazwiska pierwszego ambasadora Meksyku Joela Poinsettego, który był botanikiem oraz dyplomatą. W latach XX została przywieziona do Europy, gdzie została rośliną ozdobną. Jest najczęściej kupowanym kwiatem na święta. Kwiat posiada bardzo ciekawie ubarwione liście, zwane przykwiatkami. Najbardziej popularna gwiazda betlejemska jest ta w kolorze czerwonym, ale mamy także odmiany przykwiatkach od białych, kremowych i żółtych, przez bladoróżowe, aż po różne odcienie czerwonego.

fot.Pat_Scrap;/pixabay

Jak dbać o gwiazdę betlejemską?

Podczas transportu do domu, kwiat powinien być owinięty papierem. Unikajmy wystawiania jej na bardzo duże mrozy. Kiedy przyniesiemy roślinę do domu, zostawmy ją na jakiś czas w okryciu, a by miała ona możliwość przyzwyczajenia się do zmiany temperatury. Najlepiej, kiedy postawimy ją na parapecie, bądź w miejscu gdzie dociera jak najwięcej naturalnego światła. Aby poinsecja kwitła jak najdłużej, trzymajmy ją jak najdalej od kaloryfera. Idealna temperatura to 18-22 stopnie Celsjusza. Kwiat powinien być chroniony przed przeciągami i zimnymi podmuchami powietrza. Podłoże w doniczce nie może przeschnąć, ponieważ może to doprowadzić do utraty liści przed naszą roślinę. Możemy sprawdzać wilgotność podłoża palcem. Uważajmy aby nie było ono zbyt mokre. Najlepiej kiedy ziemia będzie lekko wilgotna. Zimą postawmy na specjalny zimowy nawóz, ponieważ zamiera on mało azotu. Dzięki jego zastosowaniu roślina zachowa dłużej intensywny kolor swoich kwiatów.

fot.KRiemer/pixabay

Latem możemy ją nawozić nawozem uniwersalnym. Kiedy poinsecja przekwitnie, skróćmy pędy kwiatostanowe do kilkunastu centymetrów. Po jakimś czasie powinny pojawić się nowe pędy. Wiosną – musimy ją regularnie podlewać i nawozić. Latem roślinę możemy wystawić na balkon, bądź w lekko zacienione miejsce na tarasie.  Będzie ona nadal zielona. Wymaga również podlewania i nawożenia. W okresie jesiennym, kwiat zabierzmy do domu.

Jesień to czas, gdy kwiat przygotuje się do wytworzenia kwiatostanów. Wówczas należy ją trzymać w miejscu gdzie światło dzienne dociera do niej przez mniej niż 10 godzin. Jesienią gwiazdę można więc ustawić za grubą zasłonką, która odzieli ja od światła lamp.

fot/Veronicatxoxo/pixabay

Cyklamen

Roślina ta nazywana jest również fiołkiem alpejskim – i jak często się zdarza w świecie roślin, nazwa ta jest błędna, gdyż fiołkiem wcale nie jest. Kwiaty cyklamenów zaczynają pojawiać się późną jesienią, mają szeroką gamę kolorystyczną – od białych, łososiowych poprzez różowe, a nawet czerwone. Ich liście mają kształt serca i są ciemnozielone. Cyklameny mają kwiaty, które kształtem przypominają motyle.

fot.jcx516/pixabay

Jak dbać o cyklamen?

By kwitł całą zimę, powinno się go nawozić co dziesięć dni. Lepiej nie stawiać go blisko kaloryferów, gdyż nie lubi ciepła. Cyklameny kwitną od późnej jesieni aż do wiosny. Następnie przechodzą w okres spoczynku. Rośliny nie należy wyrzucać, bowiem po krótkim spoczynku, wznowi kwitnienie.

fot.matthiasboeckel/pixabay

Grudnik

Inaczej zwany – zygokaktus, szlumbergera czy kaktus Bożego Nawodzenia. Pochodzi on z tropikalnych lasów brazylijskich. Rośnie na drzewach i skałach. Jego kwiaty przybierają kształt dzwoneczków, mogą być białe, różowe oraz czerwone. Jego pędy są ciemnozielone.

Jak dbać o grudnik?

Zaczyna kwitnąć pod koniec listopada. Najlepiej, kiedy postawimy go w pół cienistym miejscu, ponieważ nie toleruje on ostrych promieni słonecznych. Kwiat ten podczas pojawienia się pierwszych pączków, staje się wrażliwy. Najlepiej kiedy podłoże w jego doniczce będzie lekko wilgotne. Nawozić możemy go raz w miesiącu. Nie wymaga on częstego przesadzania (raz na 3 lata). Aby grudnik zakwitł ponownie, należy mu zapewnić dwukrotny odpoczynek w ciągu roku.

fot.flowercouncil.co_.uk

Azalia

Roślina, która posiada wiele odmian, różniących się od siebie budową kwiatu oraz kolorem. Kwiat ten można formować uzyskując kształt miniaturowego drzewka.

for.krystianwin/pixabay

Jak dbać o azalię?

Powinna stać daleko od grzejnika. Przy odpowiedniej pielęgnacji, nie będziemy musieli jej wyrzucać po przekwitnięciu. Najlepiej postawić ją w najjaśniejszym miejscu w mieszkaniu. Najlepiej będzie czuła się w niskich temperaturach (10-12 stopni Celsjusza). Należy dbać o to, aby podłoże w doniczce było stale wilgotne. Kwiat wymaga stałego podlewania. Roślinę należy zasilać co 2–3 tygodnie specjalnymi nawozami dla azalii lub doniczkowych roślin kwitnących.

fot.Nennieinszweidrei/pixabay

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2024